Bogate wyposażenie kuchni zarówno w akcesoria kuchenne jak i sprzęty AGD wszelkiej wielkości stało się dziś pewną normą. Rynek oferuje na tyle duży wybór urządzeń niezbędnych i tych mniej potrzebnych lecz ułatwiających pracę w kuchni, że ich ceny stają się coraz bardziej przystępne.

Electrolux compact kitchen

W niniejszy standard wpisuje się także posiadanie elektrycznej zmywarki do naczyń, która często gości w naszych domach nie tyle ze względu na nasze lenistwo czy niechęć do zmywania, co przede wszystkim ze względu na oszczędność cennego czasu, pieniędzy i ekologiczne podejście do życia. Bez względu na powody z jakich decydujemy się na zakup zmywarki, jedno jest pewne – gdy już pojawi się w domu, nie wyobrażamy sobie życia bez niej. W związku z posiadaniem zmywarki rodzi się tylko jeden problem: o czym pamiętać kupując nową zmywarkę? W niniejszym artykule postaramy się przekazać kilka przydatnych w tej kwestii porad.

zmywarka1

Rozmiar ma znaczenie?

Najważniejszym i podstawowym problemem jaki się pojawia w przypadku wyboru zmywarki do naczyń jest decyzja o tym, jaki wymiar powinna ona mieć. Czy powinna być duża i pojemna zarazem, czy raczej węższa, by zajęła mniejszą przestrzeń w kuchni? Odpowiedź znajduje się w naszych domach i sposobie życia i funkcjonowania rodziny. Zależnie od tego, jak dużo brudnych naczyń generujemy, taką też zmywarkę powinniśmy wybrać. Wystarczy zaobserwować czy codziennie po posiłkach zostaje spora sterta naczyń. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca to będzie potrzebna duża zmywarka, bowiem nie ma sensu włączać kilku prań naczyń dziennie, bo wówczas nie będzie to zbyt oszczędne.

5555

W przypadku rodzin z niewielką liczbą członków wystarczy małe urządzenie zmywające. Przeciętnie można zauważyć, że małżeństwa mieszkające tylko we dwójkę muszą prać naczynia co trzy dni w zmywarce o 60 cm szerokości, a co drugi dzień w 40 cm. Im więcej osób mieszka w naszym domu tym zapewne większe będą potrzeby, jeśli chodzi o wielkość i częstotliwość użytkowania zmywarki.

b

Drugim czynnikiem wpływającym na wielkość zmywarki jest wielkość pomieszczenia kuchennego i ilość dostępnej przestrzeni. Może się bowiem okazać, że nasza kuchnia jest zbyt mała i mimo że w domu mieszka sporo osób to i tak nie mamy gdzie umieścić zmywarki większej niż ta najmniejsza na rynku. Dlatego niezbędne będzie zrobienie pomiarów i wyliczenie, jakiej wielkości przestrzeń możemy wygospodarować na zmywarkę kosztem szafki.

agd-kuchnia-2

Wolnostojąca czy zabudowana?

Drugim dylematem, przed jakim stoją osoby kupujące nową zmywarkę jest zdecydowanie czy powinna być ona wolnostojąca, czy raczej powinni się zdecydować na model przystosowany pod zabudowę w meblach na wymiar. Jeśli mamy już gotowe meble w kuchni, a jedynie dokupujemy urządzenie AGD, wówczas możemy zdecydować się na wolnostojącą. Natomiast jeśli planujemy generalny remont kuchni i zamawiamy również nowe meble, wówczas warto zakupić zmywarkę pod zabudowę, bowiem pięknie wkomponuje się w wystrój kuchni. Jest to zdecydowanie estetyczniejsze, praktyczniejsze i wygodniejsze rozwiązanie.

zmywarka25

Dodatkowe funkcje

Wbrew pozorom wybór zmywarki nie ogranicza się jedynie do określenia jej wyglądu i rozmiaru, bowiem oprócz funkcji prania naczyń różni producenci oferują nam także mniej lub bardziej potrzebne funkcje dodatkowe. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na klasie energetycznej urządzenia. Im ona wyższa, tym oszczędniej będzie urządzenie pracowało, a więc oszczędzimy w przyszłości na rachunkach i przy okazji zadbamy o planetę. Warto zwrócić tutaj uwagę, że istnieją również oznaczenia klas suszenia (czyli jak bardzo zmywarka suszy naczynia po zakończonym procesie mycia), czy też klasa zmywania (jak urządzenie radzi sobie z silnymi zabrudzeniami).

67

Dla niektórych osób istotnym czynnikiem może być także poziom hałasu generowanego przez sprzęt. Ponadto warto poznać dodatkowe funkcje, takie jak oszczędzanie wody, ochrona przed porażeniem, wyparzanie naczyń, program antybakteryjny, a także temperatury, w jakich może pracować urządzenie.