Trend na wyspę kuchenną powraca nieubłaganie co kilka sezonów. I nic dziwnego, bowiem jest to rozwiązanie zarówno bardzo funkcjonalne i ułatwiające pracę w kuchni, jak i ciekawe pod względem estetycznym. Wyspa w kuchni to trend, który przełamuje wszelkie standardy aranżacji typowych kuchni i w związku z tym wymaga zupełnie innego podejścia pod względem zapewnienia ergonomii, wygody i funkcjonalności. Ponadto wyspa w centrum pomieszczenia w większym stopniu sprzyja wspólnej pracy w kuchni integrując gości, aktywizując domowników i zachęcając do biesiadowania.

wyspa 1

Jakie są zalety wyspy kuchennej? Wyspa kuchenna to po prostu wolnostojące szafki kuchenne z blatem oraz opcjonalnie z wyposażeniem dodatkowym w postaci płyty kuchennej i/lub zlewozmywaka. Dostęp do wyspy z każdej strony pozwala zorganizować pracę dla każdego domownika i tym samym spędzać wspólnie czas w sposób aktywny.

wyspa 3

Wyspa w kuchni może służyć gotowaniu, zmywaniu lub też pełnić funkcję dodatkowego blatu, stołu kuchennego czy barku. Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań, a także warunków pomieszczenia. Natomiast miejsce pod blatem to doskonała przestrzeń do przechowywania.

wyspa  4

Aby wyspa kuchenna była maksymalnie funkcjonalna musi zostać odpowiednio zaprojektowana w szczególności pod względem wymiarów. Wyspa znajdująca się w małej i zarazem zamkniętej kuchni nie będzie dobrze się prezentować, ani nie okaże się praktycznym rozwiązaniem, gdyż po prostu przestrzeń stanie się niewygodna. Takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w stosunkowo dużych kuchniach o powierzchni minimum 15-20 m², a także w kuchniach otwartych na salon lub jadalnię. Wówczas wyspa stanowić będzie ciekawą wizualnie granicę między strefą kuchenną a dzienną.

wyspa 5

Najlepiej by odległość wyspy od ciągu szafek kuchennych wynosiła około 120 cm. Od ściany i sprzętów kuchennych wyspa powinna być oddalona przynajmniej o 60 cm (a najlepiej 90 cm). Niniejsza odległość zapewni wygodne przejście i pozwoli bezkolizyjnie i swobodnie otwierać szafki. Trzon wyspy może składać się z gotowych szafek kuchennych, które są zaprojektowane specjalnie do tego celu. Specjalne systemy do szafek gwarantują porządek i łatwy dostęp do produktów i akcesoriów przechowywanych na wyspie.

wyspa 6

Zagospodarować wyspę można na dwa sposoby. Wyspa może służyć jako miejsce do przygotowywania posiłków i sprzątania po nich, jeżeli zostanie wyposażona w płytę grzewczą, zlewozmywak i fragment blatu. A ponadto może także zastępować stół. Taką możliwość uzyskamy, gdy przy wyspie ustawimy wysokie krzesła lub modne hokery. W mniejszych kuchniach można zastosować półwysep zamiast wyspy kuchennej, by nie zagracać przestrzeni.

wyspa 7

Półwyspu nie umieszcza się w centralnej części pomieszczenia, ale wyprowadza od ściany lub ciągu szafek. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku kuchni otwartych na salon. Półwysep może pełnić dokładnie takie same funkcje jak wyspa, a więc służyć jako miejsce do gotowania i przygotowywania posiłków, jak również być alternatywą dla kuchennego stołu.