Estetyczne i zarazem funkcjonalne zaaranżowanie kuchni, która jest niewielkich rozmiarów to spore wyzwanie, ale wąskie i długie kuchnie to jeszcze większy orzech do zgryzienia. Długa i wąska kuchnia to problem z reguły dotyczący mieszkańców bloków lub osób zamieszkujących w starym budownictwie. Projekt takiego pomieszczenia wymaga szerokiej wiedzy o aranżacji przestrzennej wnętrz oraz zasadach funkcjonalnego korzystania z kuchni. Łatwo popełnić błąd, za który trzeba będzie płacić przez całe lata.

waska kuchnia1

Wąska kuchnia może być piękna i cechować się unikalnym a zarazem praktycznym designem, ale jest też bardzo wymagająca na etapie projektowania. Na zagospodarowanie trudnej przestrzeni wąskiej kuchni potrzebny jest nie tylko dobry pomysł, ale i znajomość najważniejszych reguł funkcjonalnego projektowania zabudowy kuchennej. Kuchnia o pociągłym kształcie nie należy do ulubionych, bo jest niewygodna i nieustawna. W trakcie przygotowywania posiłków, trzeba się w niej dużo więcej nachodzić. Trudno też w niej wygospodarować miejsce na spożycie śniadania czy obiadu. Na szczęście są sposoby na to, by i taką kuchnię urządzić w funkcjonalny sposób. Dzięki naszym radom trudności z urządzeniem wąskiej kuchni sprawią, że będzie ona ciekawsza i oryginalniejsza.

waska kuchniac2

Jeżeli kuchnia jest bardzo wąska, warto zastanowić się nad otwarciem jej na jadalnię lub salon. Wówczas będzie się ona prezentować wyjątkowo efektownie, a zarazem jej użytkowanie będzie wysoce funkcjonalne. Zatarcie granicy między sąsiadującym z nią pomieszczeniem to najbardziej efektowny sposób powiększenia jej przestrzeni. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy dostosować rodzaj zabudowy do szerokości kuchni, nie zapominając przy tym o jej właściwej aranżacji.

waska kuchnia 3

W kuchniach, które są bardzo wąskie warto ustawić jeden rząd szafek albo zabudowę w kształcie litery L. Jeśli chcemy mieć w kuchni dwa rzędy szafek, pamiętajmy, żeby odległość między nimi miała co najmniej 120 cm. W przypadku jedno ściennej zabudowy kuchennej warto pokusić się o wysokie zabudowanie przypominające meblościankę, by zapewnić sobie dużą przestrzeń do przechowywania. Przy szerokości 180 cm i mniej korzystnie będzie się zdecydować na postawienie mebli i wyposażenia kuchennego w jednej linii i pod oknem. W takim wariancie należy dobrze zagospodarować przede wszystkim zakręt. Polecamy tam umieścić zlewozmywak o odpowiednim rozmiarze i kształcie. Ważne jest również miejsce pod oknem, gdzie zazwyczaj zainstalowane są grzejniki, których nie powinno się zasłaniać zabudową. Aby nie zmarnować tej przestrzeni można umieścić pod parapetem blat oraz taborety, by można było przysiąść. Kiedy kuchnia ma 240 cm i więcej, można planować zaaranżowanie obu dłuższych ścian, a także miejsca pod oknem i wówczas zabudowa będzie miała kształt litery U. Takie ustawienie jest bardzo korzystne pod kątem wizualnym, bowiem optycznie skracają się wydłużone proporcje, a ponadto pozwala na funkcjonalne rozplanowanie niezbędnych mebli i sprzętu.

Ciag_podwojny

W przypadku wąskich kuchni należy uważać, by nie zabudować ich całkowicie. Jest to, niestety częsty błąd, który skutkuje tym, że kuchnia staje się przeciążona i wydaje się jeszcze mniejsza i bardziej przytłaczająca. W wąskich i długich kuchniach bardzo ważne są kolory. Przede wszystkim należy unikać ciemnych i zdecydowanych barw, które optycznie pomniejszają. W związku z tym najodpowiedniejsze będą odcienie bieli, ecru i delikatne szarości. Istotne jest również odpowiednie oświetlenie. W wąskich kuchniach oprócz światła centralnego, należy wprowadzić oświetlenie punktowe nad blatem kuchennym, kuchnią, w szafkach, na ścianie, a także jako dekoracja. Im więcej punktów świetlnych tym większa będzie się wydawać przestrzeń. Meble również mają ogromne znaczenie. W podłużnych kuchniach dobrze jest zastosować jak najprostsze wyposażenie, pozbawione zmyślnej dekoracyjności. Zamiast stołu warto wykorzystać rozkładany blat, na przykład wysuwany z szafki lub zawieszony na ścianie. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie szafek z przeźroczystymi, szklanymi drzwiczkami i otwartych podświetlanych półek, a także subtelnych relingów na powieszenie akcesoriów kuchennych.

waska kuchnia 4