Elementów, które kształtują wygląd i styl kuchni jest niemal niezliczenie wiele. Począwszy od kompozycji kolorystycznych, kształtów, detali, dekoracji, faktur, a kończąc na meblach i ich stylach, wykończeniach oraz ścianach. Wśród wielu czynników decydujących zarówno o estetyce przestrzeni kuchennej jak i jej funkcjonalności znajdują się półki kuchenne.

polki 10

Jeszcze do niedawna w aranżacjach przestrzeni kuchennej wybór półek nie stanowił zbyt dużego wyzwania, gdyż istniało zaledwie kilka wariantów za pomocą, których można było je zaprezentować w kuchni. Natomiast obecnie, w okresie gdy rynek stawia nieograniczone możliwości w wyborze mebli kuchennych oraz aranżowaniu pomieszczeń można naprawdę zaszaleć w tej kwestii i stworzyć niebanalny projekt. Półki w kuchni są niezwykle istotną częścią prawidłowej i funkcjonalnej organizacji, a także miejscem na wyeksponowanie elementów dekoracyjnych, które często mają swoistą wartość sentymentalną. Dlatego warto zastanowić się jakie półki wybrać oraz w jakiej formie je wyeksponować, aby stały się ważnym elementem dekoracyjnym kuchni, a także funkcjonalną formą zagospodarowania wolnej przestrzeni.

polki 2

  • Półki ze zdobieniami

Półki nie zawsze muszą być nudne. Bowiem można znaleźć propozycje, które są nieco bardziej efektowne w zakresie wizualności. Można skorzystać z propozycji wielu firm projektowych stawiających na unikatowe motywy designerskie lub stworzyć swój własny projekt i go wykonać. Już niewielka półeczka z kilkoma poziomami wniesie ciepły i przyjemny klimat we wnętrzu kuchennym. Natomiast jeżeli dodatkowo jej powierzchnia będzie się charakteryzować ciekawą, nieregularną fakturą oraz przyciągającym uwagę zestawieniem kolorystycznym, tym efekt będzie lepszy. Doskonałą propozycją aranżacyjną są także półki pokryte ceramicznymi płytkami niewielkich rozmiarów, co tworzy niebanalny efekt w połączeniu z metalowymi uchwytami.

polki 4

  • Półki nad blatem

Zazwyczaj większość osób decyduje się na szafki z frontami nad blatami roboczymi, aczkolwiek warto rozważyć wybór półek nad blatem po jednej stronie, aby uzyskać niezwykle atrakcyjny wygląd kuchni oraz optycznie powiększyć jej przestrzeń. Półki to zawsze dodatkowe miejsce na przechowywanie i pomoc w organizacji przestrzeni. Można również wykorzystać miejsce między górną zabudową z szafek a blatem roboczym na dodatkowe półki, gdyż może okazać się to bardzo pomocne w małych lub nieustawnych kuchniach, gdzie każde dodatkowe miejsce na przechowywanie jest bardzo cenne. W przypadku gdy półki zastępują górną zabudowę szafkową uzyskujemy piękną, nowoczesną estetykę. Jest to rozwiązanie o ciekawych walorach wizualnych i oryginalnym designie, ale należy jednak pamiętać o konieczności utrzymywania nienagannego porządku i przemyślanym doborze akcesoriów ustawionych na tego typu półkach.

polki 6

  • Wnęki w ścianie

Wnęki w ścianach są idealnym miejscem na odkryte półki, gdyż wyglądają one bardzo nowocześnie i interesująco, a ponadto optycznie powiększają przestrzeń. Mogą one stanowić element tożsamy z meblami, wykonany na zamówienie pod wymiar danej wnęki lub być zrobione z płyt gipsowych. Decydując się na półki we wnękach ściennych oszczędzamy przestrzeń, którą musielibyśmy poświęcić na powieszenie półek lub szafek.

polki 7

  • Stojaki na wino

Stojaki na wino to ciekawy sposób urządzenia dekoracyjnych półek kuchennych, które z pewnością staną się wyjątkową ozdobą wnętrza. W ramach zabudowy z mebli kuchennych mogą znajdować się specjalnie wyprofilowane stojaki czy leżaki na butelki, które ułatwią przechowywanie wina. Mogą one stanowić część szafek lub innych półek lub być całkowicie osobnymi meblami. Jeśli jednak nie chcemy tracić cennego miejsca w szafkach możemy zdecydować się na oddzielne projekty, które w ciekawy sposób będą prezentowały naszą kolekcję.

polki 8

  • Panel ścienny z półkami

Panel ścienny, na którym istnieje możliwość rozmieszczenia kilku półek w różnych konfiguracjach i zestawieniach według uznania to bardzo kreatywna forma rozplanowania przestrzeni kuchennej. Panele ścienne z półkami są bardzo atrakcyjne wizualnie i doskonale prezentują się w połączeniu z innymi zabudowami.

polki 9