Mimo że zazwyczaj staramy się dobierać wystrój i układ kuchni w na tyle uniwersalny i zarazem ponadczasowy sposób, by kuchnia cieszyła nas wizualnie przez co najmniej kilka lat, to jednak zdarza się, że już po stosunkowo krótkim czasie mamy ochotę odświeżyć jej wygląd, nadać jej innego charakteru lub po prostu mamy chęć zaszaleć z nowym wystrojem bez diametralnych i kosztownych ingerencji remontowych. Jeżeli chcecie odnowić wizualnie swoją kuchnię bez angażowania dużych nakładów finansowych i czasowych, mamy dla was kilka prostych zabiegów, które z pewnością zmienią wygląd kuchni i zachwycą swoją funkcjonalnością.

remont

Czy współcześnie istnieje pojęcie taniego i zarazem solidnego remontu? Oczywiście, że tak. Wystarczy nieco kreatywności. Nie istnieje natomiast jedna konkretna zasada czy też reguła, która zapewniłaby uniwersalność projektu, jednakże z kilku pomysłów i porad z pewnością każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie i swojej kuchni.

remont3

Funkcjonalny projekt

Nie ma sensu zabierać się za poważniejsze zmiany w aranżacji przestrzeni kuchennej i jej dekoracyjności bez przygotowania uprzednio przemyślanego projektu, który zakładać ma nie tylko nową estetykę wnętrza, ale również jego funkcjonalność. Kuchnia musi bowiem zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb domowników z zachowaniem wszystkich zalet funkcjonalności, co rzecz jasna jest stosunkowo wymagającym zadaniem. Funkcjonalność kuchni jest przede wszystkim związana z zasadą trójkąta roboczego, czyli ciągu technologicznego w przestrzennym ustawieniu urządzeń w kuchni w układzie lodówka, zlewozmywak, kuchenka.

trojkat1

Takie rozmieszczenie zapewni wygodne użytkowanie kuchni, więc bez względu na to czy planujecie kuchnię od podstaw, czy też tylko chcecie zmienić jej wygląd, nie zapominajcie o tej ważnej zasadzie. W odpowiednio zaprojektowanej kuchni przestrzeń może być wykorzystana optymalnie, dlatego remont zacznijmy od wytyczenia trzech elementarnych stref: przechowywania zapasów, strefę czystości i strefę gotowania zachowując odpowiednie odległości pozwalające na szybkie i sprawne poruszanie się. Wśród kolejnych elementów składających się na funkcjonalność kuchni są nowoczesne systemy w szafkach jak na przykład kosze obrotowe w zabudowie narożnej, czy też systemy cargo, lub głębokie i całkowicie wysuwalne szuflady pod blatem roboczym.

szuflada

Szybkie odnowienie wystroju

Sposób wystroju kuchni ma decydujący wpływ na jej charakter, atmosferę w niej panującą, a także na sposób jej odbioru. Oczywiście zaaranżowanie wystroju z czasem wydaje nam się już być stosunkowo oklepane i nudne, więc mamy chęć go zmienić, by poczuć nową ekscytację z świeżego wnętrza. Jeżeli chcemy szybko, efektownie, a ponadto bez zbyt dużych nakładów finansowych zmienić wygląd kuchni warto skoncentrować się na detalach wnętrza. Wystrój wnętrza kształtują właśnie takie elementy jak: kolory ścian i wykończeń, detale, bibeloty oraz meble. Wystarczy umieścić nowe fotografie w ciekawych ramkach lub kolażach, dekoracyjne świeczniki lub stworzyć instalację z ładnych garnków i patelni w przypadku kuchni tradycyjnych. Warto również wyposażyć kuchnię w świeże zioła, piękne kwiaty oraz książki kucharskie. Wszystko to sprawi, że kuchnia będzie wyglądała inaczej i ciekawiej.

2222222

W kolejnej części dowiecie się jak odnowić szafki oraz poznacie sposoby na ciekawe zaaranżowanie ścian. Zaprezentujemy również kilka propozycji modnych aranżacji, które nie pochłoną wiele pieniędzy. Ponadto poznacie elementarz zasad udanego remontu w kuchni.