Nie ulega wątpliwości, że rodzaj, struktura i kolorystyka podłogi mają znamienity wpływ na ogólny wygląd aranżacji kuchni. Dlatego decyzja o wyborze konkretnej podłogi jest niezwykle istotna, tym bardziej, że musi służyć latami będąc nie tylko praktyczną ale i estetyczną.

podłoga1

Na podłogę w kuchni można wykorzystać płytki gresowe, terakotę, klinkier, panele, deski. Możemy zdecydować się na jednolity kolor, skomplikowane wzory, imitację betonu lub drewna. Wybierać też możemy spośród licznych kształtów i rozmiarów.

podłoga 2

Skoro wybór jest aż tak obfity to jak wybrać tę idealną? Poniżej prezentujemy 5 pomysłów na kuchenną podłogę, by ułatwić rozeznanie.

1. Płytki jednolite
Płytki jednolite to najbardziej powszechny wybór wśród podług kuchennych. Znajdziemy je we wszelkich odcieniach od białych po czarne. Możemy wybierać spośród terakoty, gresu i klinkieru. Jeśli chcemy lekko przełamać jednolitość koloru, możemy zdecydować się na płytki z efektem przecierania, który często spotykany jest zwłaszcza w przypadku płytek klinkierowych. Jednolite płytki podłogowe doskonale sprawdzą się we wnętrzach zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych, gdyż są bardzo uniwersalne. Są także doskonałym wyborem do małych pomieszczeń, gdyż optycznie nie przytłoczą wnętrza. Jednolite płytki będą też idealnym tłem dla pomieszczeń kolorowych, wzorzystych lub o dużej dekoracyjności.

jednolite plytki

2. Płytki wzorzyste
Płytki wzorzyste z pewnością wzbogacą wnętrze kuchenne o ciekawy wyraz i będą stanowiły jego dekorację, a nie tylko tło. Ten rodzaj płytek występuje w kilku odmianach. Mogą to być wzory w formie patchworków, lub też w ramach kolekcji oferowanych jest wiele wzorów na pojedynczych płytkach, które układa się obok siebie. Mogą to również być wzory powtarzalne, dzięki czemu po ułożeniu płytek mamy płaszczyznę ozdobioną konkretnym deseniem. Płytki wzorzyste warto zestawiać z jednolitymi meblami, a w pomieszczeniu polecamy zastosować ograniczoną ilość kolorów, by nie wywołać wizualnego bałaganu.

wzorzyste plytki

3. Płytki o nietypowym kształcie
Oprócz popularnych płytek kwadratowych i prostokątnych możemy wybierać także między wieloma rodzajami płytek w ciekawych kształtach, takich jak: trójkąty, romby, równoległoboki, sześciokąty, czy też ośmiokąty. Na rynku pojawiają się również designerskie płytki o nieokreślonych kształtach, których głównym zadaniem jest estetyczna dekoracyjność.

nietypowe

4. Płytki drewnopodobne
Płytki drewnopodobne bez wątpienia w ostatnim okresie zyskały niewysłowioną popularność. Są ciekawą alternatywą dla paneli i desek, które są trudne w pielęgnacji. Deski z efektem postarzenia sprawdzą się w aranżacjach rustykalnych, natomiast wzory nawiązujące do klasycznych struktur drewna są bardzo uniwersalne i łatwe do zaaranżowania.

de

5. Płytki niczym beton
Płytki imitujące beton to nowoczesna propozycja, która idealnie dopełni minimalistyczny charakter wnętrza. Będą też wspaniałym tłem dla wyrazistych mebli i dodatków. Idealnie sprawdzą się w dużych przestrzeniach kuchennych i aranżacjach stylizowanych na lofty.

beton
Podłogę w kuchni należy dopasować zarówno do ogólnej stylistyki kuchni, jak i do potrzeb jej użytkowników. W zależności od oczekiwanego efektu można wybierać między podłogami jednolitymi lub wzorzystymi, drewnopodobnymi lub imitującymi beton, w popularnym kształcie lub nietypowym.