Możliwości dekoracyjnych i aranżacyjnych współczesny rynek oferuje niezliczenie wiele, więc bez trudu każdy z pewnością może stworzyć swoją wymarzoną kuchnię, bez względu na to jaki styl jej urządzenia preferuje. Kuchnia bez wątpienia jest swoistym sercem domu, w którym domownicy się gromadzą i spędzają sporo czasu. W związku z tym przede wszystkim to pomieszczenie musi być zagospodarowane w taki sposób, aby jego użytkownicy czuli się w nim doskonale i przyjemnie.

sciana1

Na to jak wygląda kuchnia wpływ ma wiele czynników, zaczynając od mebli, kompozycji kolorystycznych detali po szczegóły takie jak dekoracje, wykończenia oraz akcesoria. Jednak jednym z najbardziej rzucających się w oczy po wejściu do kuchni elementów jest ściana znajdująca się nad głównym blatem. Może to być fragment ściany tworzący przestrzeń pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami, lub cała płaszczyzna ściany nad blatem roboczym. Biorąc pod uwagę, że niniejsza ściana jest ważnym elementem wystroju wnętrza warto wykorzystać jej potencjał dekoracyjny. Wygląd ściany w zależności od pomysłu, może stanowić stonowane tło dla elementów pozostałego wyposażenia kuchni, bądź być ważnym elementem w aranżacji przestrzeni kuchennej w kontekście dekoracyjnym. Dziś skupimy się na aspekcie dekoracyjnym tej istotnej ściany, podpowiadając jak uczynić ją modną i ciekawą wizualnie.

sciana 2

Kafelki w stylu retro
Kafelki wracają do mody z prawdziwym impetem, co można współcześnie zaobserwować także w kuchniach nowoczesnych, w których do tej pory panowała głównie Lacobel i inne szklane rozwiązania. Niewielkie prostokątne płytki wykończone fazą (czyli delikatnym, obłym spadkiem przy brzegach) podbiły serca wielu i nie ma się czemu dziwić, bo stanowią niezwykle atrakcyjny element aranżacyjny i dekoracyjny. Są chętnie stosowane zarówno w kuchni, jak i łazience dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi. Płytki nawiązują swoją linią do starych pieców kaflowych, lecz nie posiadają zbytnich wzorów. Wyróżniają się prostą fakturą oraz minimalistycznym designem, dzięki czemu doskonale pasują praktycznie do każdego stylu. Mogą być błyszczące lub matowe, gładkie lub ze strukturą. Dzięki takim kafelkom ściana w kuchni sprawi, że całe pomieszczenie nabierze efektownego wyglądu oraz eleganckiego wyrazu.

sciana 3

Mozaika

Bardzo ciekawym wizualnie rozwiązaniem jest stworzenie nad linią blatu pasa ze szklanych niewielkich płytek, które stworzą piękną mozaikę. Tworząc taką aranżację zyskujemy mnóstwo możliwości w zakresie zabawy kolorami, kształtami, liniami. Całość z pewnością wzbogaci wygląd wnętrza i stanie się swoistym dziełem sztuki. Szklane płytki są doskonałą alternatywą dla ceramicznych. Z powodzeniem można zastosować elementy szklane takie jak panele lub mozaiki.

sciana 4

Powrót do natury

Na pozór drewno w kuchni to pomysł niepraktyczny, gdyż jego pielęgnacja jest pracochłonna i wymaga dużo czasu i zaangażowania. Ponadto bardzo łatwo uszkodzić powierzchnię drewna podczas wykonywania prac kuchennych. Niekorzystny wpływ na nie mają także obecne w kuchni: wilgoć, zmienne temperatury i przede wszystkim wysokie ryzyko pobrudzenia tłuszczem. Mimo tych wszystkich zagrożeń i niedogodności drewno we wnętrzach kuchennych prezentuje się wyjątkowo okazale i pięknie, a ponadto modne jest łączenie naturalnych faktur z nowoczesnymi bryłami. Na szczęście współcześnie producenci stworzyli piękną gamę płytek drewnopodobnych, które niemal nie możliwe są do odróżnienia z prawdziwym drewnem, a ich struktura zapewnia funkcjonalne i praktyczne utrzymanie w czystości i dobrym stanie. Dzięki naturalnym wzorom do złudzenia przypominają drewno.

sciana 6

Beton w kuchni

Beton we wnętrzach wygląda bardzo interesująco nadając im surowego, aczkolwiek poruszającego wyrazu. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w aranżacjach w stylu industrialnym i nowoczesnym, jak i w bardziej przytulnie urządzonych wnętrzach stanowiąc wówczas piękny kontrast. Przede wszystkim pasują też do niego industrialne elementy wyposażenia wnętrz, a także drewniane oraz szklane. Szara stonowana kolorystyka o surowej fakturze doskonale komponuje się z wyrazistymi akcentami.

sciana 7

Kontrastowa ściana

Jeżeli kuchnia jest urządzona w stosunkowo subtelnej i spokojnej kompozycji kolorystycznej, wówczas warto ścianę nad blatem zaakcentować mocnym kontrastem. Wówczas cała kuchnia zyska ciekawego wyrazu i nabierze energii. Oprócz zastosowania mocnego, aczkolwiek jednolitego koloru można także pokusić się o ciekawą, nowoczesną grafikę, która z pewnością stanie się piękną dekoracją w kuchennym wnętrzu.

sciana 8