Mimo że rynek oferuje coraz szerszy wybór zagospodarowania ściany nad blatem roboczym w kuchni, to jednak płytki naścienne wciąż nie tracą na swojej popularności. Tym bardziej, że obecnie można wybierać w całej gamie nowoczesnych rozwiązań designerskich. Płytki naścienne w kuchni zwykle stosujemy w pobliżu miejsc, w których przygotowujemy posiłki, a więc są one narażone na rozmaite bodźce i czynniki, które zwykłą ścianę trwale by uszkodziły i ubrudziły.

kuchenne-plytki-scienne157

Z jednej strony ściany w tych obszarach są narażone na pryskanie i chlapanie, osiadanie oparów i tłuszczów, z drugiej zaś na uderzenia (np. garnkami podczas ich przestawiania), ale także wpływają na nie wysokie temperatury. Dlatego konieczne jest by decydując się na pokrycie ściany płytkami odpowiednio je dobrać, by cieszyć się solidną i zarazem estetyczną ścianą nad przestrzenią roboczą w kuchni.

glazura-kuchenna106

Rodzaje płytek kuchennych

Niestety płytki naścienne do kuchni nie mogą być tylko i wyłącznie ładne, ale muszą także być wysokiej jakości, by były trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Warto wiedzieć, że możemy rozróżnić wiele rozmaitych rodzajów płytek o różnych właściwościach i wówczas zdecydować, które są najlepsze do naszych potrzeb i oczekiwań. Do najczęściej stosowanych płytek ściennych w kuchniach należą:

– płytki ceramiczne – odporne na wilgoć, są niepalne, łatwe w utrzymaniu czystości;

tabak_orchidea_min

– płytki bezfugowe – utworzona z nich powierzchnia jest jednolita, a więc łatwiej jest utrzymać ją w czystości niż w przypadku wyłożenia płytkami z fugami, a ponadto taka ściana prezentuje się bardzo estetycznie odzwierciedlając nowoczesne standardy designerskie;

bez

– mozaika – bardzo efektowny sposób na ozdobienie ściany z małych elementów, aczkolwiek powierzchnia jest trudniejsza w utrzymaniu czystości;

moz

– kamień – kosztowna forma ozdabiania ścian przy pomocy granitu w formie płyt lub drobnej mozaiki, lecz także niezwykle efektowna i trwała. Zaletą jest odporność na wilgoć i tłuszcz oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz niskie i wysokie temperatury.

kamien

Styl kuchni a wybór płytek naściennych

Wybór płytek naściennych będzie miał bardzo duży wpływ na wygląd całej aranżacji kuchni, dlatego istotne jest aby styl wyglądu kuchni był kompatybilny z zagospodarowaniem ściany nad blatem roboczym. Płytki, jakie spotkamy na rynku mogą być utrzymane w konwencji regionalnej, tradycyjnej, nowoczesnej bądź awangardowej. W zakresie wyboru kolorystyki warto pamiętać, że biel, czy inne jasne odcienie nie tylko optycznie powiększą kuchnię, ale także staną się neutralną bazą pod jej wystrój. Sprawią, że wizualnie kuchnia będzie wydawała się bardziej obszerna. Ciemniejsze kolory mogą mieć zupełnie odwrotny wpływ na wrażenia oglądającego. Natomiast za pomocą żywych czy jaskrawych kolorów możemy zaakcentować jakiś punkt czy też kształt, bądź ogólny charakter i klimat naszej kuchni.

czer

Istotne znaczenie ma także wielkość płytek naściennych. Bardzo duże płytki mogą przytłoczyć mniejsze pomieszczenia, dlatego w niewielkich rozmiarów wnętrzach raczej powinniśmy stosować płytki o mniejszych wymiarach i w jasnych kolorach. Te duże doskonale się sprawdzą w kuchniach dużych i przestronnych.

mozaika

Gdy już wybierzemy rodzaj płytek, ich kolor, styl i wielkość, kolejnym krokiem będzie obliczenie powierzchni, jaką potrzebujemy nimi pokryć. Warto pamiętać, że lepiej wziąć w zapasie nieco więcej płytek (mogą się przydać w przypadkach awaryjnych, czy w razie uszkodzeń).