Planując wymarzoną kuchnię musimy zmierzyć się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji, które sprawią, że pomieszczenie stanie się takie jakiego oczekujemy. Musimy przede wszystkim poradzić sobie z kompatybilnym połączeniem funkcjonalności i pięknej wizualności, co mimo wszystko jest zadaniem stosunkowo skomplikowanym. Dlatego już na etapie planowania powinniśmy posiadać konkretny konspekt tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać, by po drodze realizacji nic nas nie zaskoczyło. Jednym z najważniejszych wyborów, jakie musimy podjąć to wybór mebli kuchennych, gdyż ta decyzja zaważy nie tylko na funkcjonalności kuchni, ale również jej wyglądzie i stylu.

meble 1

Meble w kuchni oprócz pięknego i modnego wyglądu muszą dodatkowo pełnić funkcję użytkową, która ułatwi pracę w kuchni. Najlepsze modele to te, które posiadają ponadczasowy, uniwersalny charakter, dzięki czemu będą służyć i zachwycać przez wiele lat.

meble 3

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając meble do wymarzonej kuchni?

Meble dostosowane do przestrzeni

Dobry projekt kuchni musi uwzględniać rodzaj i kształt przestrzeni jaką dysponujemy, gdyż tylko wówczas uda nam się dobrać odpowiedni rodzaj zabudowy i jej rozmieszczenia. To od przestrzeni kuchni zależny będzie wybór sprzętu i możliwości aranżacyjne, dlatego ten punkt jest kluczowy. Ważne jest także określenie ile osób codziennie korzysta z kuchni i jak dużo spędza w niej czasu. Na podstawie tych informacji należy zaplanować ilość miejsc do siedzenia czy powierzchnię blatów roboczych. Aby kuchnia była wygodna warto już na etapie planowania określić, w którym miejscu staną meble i stół. Przede wszystkim jednak należy pamiętać o takim zagospodarowaniu przestrzeni, aby była ona zgodna z zasadą trójkąta roboczego, gdyż wówczas praca w kuchni będzie zdecydowanie szybsza i przyjemniejsza.

meble 4

Rodzaj zabudowy kuchni

Kolejny etap planowania powinien odwoływać się do wyboru stylu w jakim kuchnia będzie utrzymana. Współcześnie wybór ofert firm jest na tyle bogaty, że z pewnością każdy znajdzie odwzorowanie swoich marzeń w jednej z ofert. Od linii klasycznej z meblami w stylu retro, przez przytulne kuchnie klasyczne, aż po nowoczesne projekty współczesnych stylizacji. Należy także podjąć decyzję, czy decydujemy się na meble w gotowych zestawieniach, czy produkowane na indywidualne zamówienie. Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia, którym dysponujemy i jakie daje ono możliwości.

meble 5

Instalacje w kuchni

Następnym czynnikiem warunkującym ostateczny wygląd i rodzaj zabudowy mebli jest rozkład instalacji w pomieszczeniu, do którego musimy się dostosować o ile nie chcemy inwestować w duży remont. Drastyczna zmiana podłączeń wiąże się z dodatkowymi kosztami, więc zazwyczaj prostszym rozwiązaniem jest dostosowanie nowych mebli do rodzaju instalacji. W kuchni musimy pamiętać o:

  • przyłączu wodnym (zlew i zmywarka);
  • przyłączu kanalizacyjnym (zlew i zmywarka);
  • gniazdach elektrycznych (sprzęty AGD i akcesoria kuchenne);
  • instalacji gazowej lub elektrycznej (płyta grzewcza).

instalacje

Wybór mebli do kuchni to bardzo ważne zadanie, które wymaga nie tylko pogodzenia aspektów technicznych, ale także wizualnych w kompatybilną całość. Dlatego warto zaznajomić się z wszelkimi zasadami jakościowego zagospodarowywania przestrzeni.