Styl minimalistyczny w aranżacjach kuchennych od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością i dużym zainteresowaniem. Jego początków należy szukać w Japonii i w tamtejszym stylu życia, który cechuje się umiarem, prostotą i harmonią, które przejawiają się także w architekturze i dekoratorstwie wnętrz. Minimalizm doskonale odnalazł się również w nowoczesnych europejskich kuchniach. Dominują w nim linie poziome i pionowe, geometryczne formy, harmonijne zestawienia barw oraz ograniczona dekoracyjność. Ważną rolę odgrywa światło, które ma służyć dopełnieniu brył i przedmiotów, delikatnie uwypuklać elementy architektoniczne i optycznie powiększać przestrzeń.

 

minimalizmmm

 

Jak wiele tendencji w architekturze wnętrz termin minimalizmu posiada swoje inspiracje i odwołania w sztuce. Styl minimalistyczny ściśle nawiązuje do nurtu sztuki współczesnej, wywodzącego się z modernizmu, a uznawanego za część postmodernizmu. Od tej pory styl ten stawał się coraz bardziej popularny dzięki nienachalnemu wzornictwu, elegancji oraz ciekawym rozwiązaniom funkcjonalnym. Najważniejszym założeniem tego nurtu jest ograniczenie środków, form i barw oraz nacisk na ergonomię, wizualne powiększanie przestronności pomieszczeń oraz funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Styl minimalistyczny ogranicza się do najprostszych kształtów i podstawowych brył geometrycznych, wykorzystując przy tym gładkie, jednolite kolorystycznie i fakturowo powierzchnie. „Mniej znaczy więcej” – mówi znana idea minimalizmu, zdefiniowana przez ojca tego nurtu, którym był niemiecki architekt Ludwig Mies van der Rohe.

 

99

 

Meble kuchenne zainspirowane stylem minimalistycznym w architekturze to doskonała propozycja dla osób o wyrafinowanym guście, które cenią sobie nade wszystko harmonijne, dopracowane wnętrza będące odzwierciedleniem precyzyjności projektu, dbałości o detale i najwyższą jakość użytych materiałów oraz przedmiotów. Minimalizm to przede wszystkim prostota, ale cechująca się gustownością oraz oddziałującą na zmysły czystością kompozycji i harmonią połączeń kolorystycznych, które wpływają na spokojne i zrelaksowane samopoczucie domowników. Zazwyczaj kolory są tu monochromatyczne, ale nie jest to wiążąca reguła. Kuchnia w stylu minimalistycznym nie przytłacza nadmiarem faktur, barw i kształtów, natomiast uwodzi harmonią i spokojem, a co w szczególności bardzo ważne, także funkcjonalnością. Doskonale sprawdzają się w minimalistycznej kuchni również: gładki kamień, błyszcząca stal, lakierowana płyta MDF, szkło oraz naturalne drewno. Taki eklektyzm sprawia, że wnętrze nabiera niezwykłego charakteru.

 

miejsce2

 

Funkcjonalność i ergonomiczne rozwiązania mają bardzo duże znaczenie w kuchniach nowoczesnych urządzonych w nurcie minimalistycznym. Wszystko powinno być poddane regule utylitarności i znajdować się w miejscach, które zapewniają sprawną pracę. Tendencją panującą w tej stylistyce jest ukrywanie wyposażenia oraz akcesoriów kuchennych, które mogą zakłócić harmonię przestrzeni i wizualną czystość przestrzeni. W kuchniach minimalistycznych sprzęty AGD są schowane i wbudowane w szafkach, których fronty są jednolicie gładkie. Wnętrza kryją w sobie najnowocześniejsze, inteligentne rozwiązania, które umożliwiają szybki wysuw szafek i natychmiastowy dostęp do naczyń czy produktów, które znajdują się w głębszych częściach szafek. Popularną formą zagospodarowania przestrzeni jest jedno ścienna zabudowa podsufitowa. Meble stanowią doskonale zwartą, kompatybilną ze sobą bryłę.

 

zdjecie_8581_kuchnia_minimalistyczna_dla_kazdego

 

Dla kogo minimalistyczna kuchnia jest najbardziej odpowiednim rozwiązaniem? Styl ten sprzyja kontemplacji, wyciszeniu oraz spokojowi, pozwala oderwać się od szybkości codzienności. Zatem minimalistyczny styl będzie idealny dla osób prowadzących aktywny styl życia, które traktują swój dom jako schronienie, które da im ukojenie i relaks. Odpowiednio zaprojektowana i urządzona kuchnia sprawi, że praca w niej stanie się prosta i relaksująca. Funkcjonalne rozwiązania architektoniczne i meble o prostych bryłach zapewniają nie tylko przyjemność przebywania w takim wnętrzu, ale również efektywną pracę.