Kuchnia w stylu Shabby chic
Porusza urokliwym klimatem, zachwyca przytulnością i jasnością – to właśnie styl Shabby chic. Aranżacja wnętrza kuchennego w stylistyce Shabby chic pozwala nam poczuć się jakbyśmy mieszkali w małym drewnianym domku w samym środku różanego ogrodu. Ten styl to po prostu odzwierciedlenie dziewczęcych fantazji i zamiłowania do romantyzmu. Jest on w gruncie rzeczy odpowiedzią na dziecięce marzenia o byciu księżniczką otaczającą się cudownymi przedmiotami. Może w tym tkwi magia tego stylu, że odwołuje się do naszych fantazji?
Wszystko ma swój początek w chwili, gdy Rachel Ashwell będąc jeszcze nastolatką postanowiła zmienić świat stylizacji wnętrz na swój sposób. Po raz pierwszy użyła nazwy Shabby chic w swojej książce, a potem nazwa przewijała się już w kilku kolejnych. W każdej z nich skupiła się na opisaniu sposobów, jakimi można urządzić wnętrze w tej stylistyce. W skutek tego obecnie jest uważana za propagatorkę tego stylu. Ponadto jest także właścicielką sklepu z meblami i dodatkami, prowadzi bloga oraz zajmuje się profesjonalnym odrestaurowywaniem przedmiotów i mebli.
Czym jest styl Shabby chic? Warto zacząć od terminologii, gdyż ona wyjaśni nam jego główną ideę. Zatem słowo Shabby oznacza wytarty, podniszczony, stary, natomiast chic – to szyk.
Wnętrza w stylu Shabby chic doskonale się prezentują w salonach, sypialniach, kuchniach, łazienkach i altankach. Aczkolwiek najbardziej charakterystycznym wnętrzem w aranżacjach Shabby chic jest właśnie kuchnia, będąca sercem każdego domu. Wnętrza w tym stylu są inspirowane wystrojem francuskich i angielskich siedzib wiejskich oraz odwołują się do stylistyki vintage. Umieszczane w nich antyki i stare sprzęty idealnie harmonizują z romantycznymi dekoracjami czy współczesnymi, minimalistycznymi meblami.
Wizytówką stylu Shabby chic jest kuchnia. Utrzymana w niniejszym stylu charakteryzuje się sporą ilością mebli i oczywiście dużą liczbą dopracowanych, romantycznych dodatków. Przede wszystkim istotą są kwiaty, które przełamują ciepłą biel pomieszczeń i jego stonowane, pastelowe barwy. Mile widziane są również ornamenty ziołowe, jak np. lawendy, tymianku, czy elementy z warzywnego ogródka, a także zawieszone na ścianach suszone zioła i kwiaty.
Styl ten opiera się przede wszystkim na dekoracji wnętrza starymi i subtelnie podniszczonymi meblami. Często używane są do aranżacji przestrzeni przedmioty z poprzedniej epoki, bądź sami za pomocą dostępnych technik je postarzamy. Styl ten wyróżnia się licznymi motywami różanymi i kwiatowymi, starymi koronkami, falbanami i haftami. Co nadaje bardzo kobiecy, romantyczny charakter wnętrzu kuchennemu. Z pewnością takie wnętrza są bardzo ciepłe i przytulne. Do stylu Shabby chic bardzo podobny jest styl vintage, lecz istnieje kilka istotnych różnic, które definiują wygląd kuchni. W stylu Shabby chic możemy bardziej eksperymentować i nadać swojej przestrzeni więcej komfortu. Styl vintage to przede wszystkim stare przedmioty w nowej odsłonie, z których tworzymy przestrzeń powracającą do czasów naszych dziadków. Natomiast w Shabby chic liczy się przede wszystkim kobiecy romantyzm, przytulność i uroczy klimat.
Kuchnia w stylu Shabby chic to przede wszystkim:
-
zniszczone przedmioty
-
romantyczny klimat
-
inspiracja naturą
-
kolory: pastele, biele, szarości, błękity
-
materiały: hafty, falbany, drewno, kamień, ceramika
- dodatki: postarzane meble, lampiony, kwiaty, świeczki, decoupage, motywy kwiatowe, ceramiczne doniczki
- malowane drewniane pojemniki, np. na mleko, owoce, ciastka
- świeczniki w stylu vintage
- ramki na zdjęcia stylizowane na stare
- metalowe lampki, świeczniki, czajniczki
- stare lustra
- obrazy w starych przytartych ramach
- przedmioty zrobione z wikliny
- kryształowy lub metalowy, nieco staroświecki żyrandol
- stary, drewniany stół
- zioła i kwiaty