Styl kolonialny jest niczym podróż w czasie. Można w nim usłyszeć dźwięki sawanny i indyjskie nuty. Wnętrza urządzone w stylu kolonialnym bezpośrednio nawiązują do XIX-wiecznych domów afrykanerów. Współcześnie najczęściej trend ten pojawia się w aranżacjach kuchni i salonów w eklektycznych zestawieniach z elementami nieco bardziej nowoczesnymi.

kolonialna 1

Styl mebli kolonialnych można określić jako eklektyczny – jest to wyważone zestawienie stylu europejskiego ze stylem egzotycznym. Takie połączenie wynika z historii kolonialnej, w wyniku której zarówno kultury, jak i style się mieszały tworząc ciekawe zestawienia. Wnętrza kolonialne są zarówno eleganckie i przytulne, jak i funkcjonalne.

kolonial 2

Współcześnie wciąż decydujemy się na aranżacje wnętrz w stylu kolonialnym – pełnych masywnych mebli i dodatków z epoki wiktoriańskiej, przełamanych dzikimi wpływami orientalnymi. Jak stworzyć kuchnię w tej stylistyce?

W kuchni w stylu kolonialnym najważniejsze są charakterystyczne meble. Wnętrze powinno się wyróżniać masywnymi meblami o ciężkim wyglądzie, które wykonano najlepiej z mahoniu lub hebanu, nierzadko skomponowane z elementami wiklinowymi czy bambusowymi. Na ścianach doskonale sprawdzą się kolorowe zdjęcia z egzotycznych podróży lub reprodukcje obrazów i pejzaży. Idealnym tłem będzie farba na ścianie w stonowanym lecz ciepłym kolorze – jasnobrązowa lub beżowa.

kolonial

Kuchenne szafki i kredens stylizowane na klasyczne to esencja kolonialnej kuchni, która ma zachwycać przytulnym lecz równocześnie eleganckim wyrazem. Takie wnętrze wygląda stylowo i nawiązuje do minionych epok – meble wyglądają na ciężkie i masywne, co czyni je eleganckimi. W kuchni w stylu kolonialnym muszą pojawić się nawiązania do natury takie jak: kwiaty w wazonach, patery z owocami i pachnące zioła w urokliwych doniczkach.

kolo5

W stylu kolonialnym, którego motyw przewodni stanowią subtelne barwy, świetnie sprawdzi się drewno, które pięknie będzie się prezentowało w postaci blatu, podłogi lub elementów dekoracji.

Jeśli do kolonialnego wnętrza wprowadzimy wyraźniejsze symbole orientalnego wzornictwa, wówczas świetnym rozwiązaniem będą zasłony lub rolety w soczyście zielonym odcieniu, a także ścienny mahoniowy zegar z dużymi cyframi. W kuchni kolonialnej pięknie sprawdzą się także orientalne wzory, dekoracje i egzotyczne rzeźby. Klasyka urozmaicona egzotyką w postaci orientalnych dodatków możliwa jest dzięki zastosowaniu miejscowego surowca oraz wzorów wiktoriańskich jako formy. Warto także wyposażyć wnętrze w meble, które nie tylko będą masywne, ale także zdobione rzeźbami.

kolo4
Istotne jest stworzenie ciepłego i przytulnego wnętrza, które uzyskamy stosując dodatki w kolorze złotym lub miedzianym, a ponadto elementy ciepłego brązu i zieleni, która dodatkowo kojarzona jest ze specyfiką miejsca, gdyż towarzyszy naturalnym krajobrazom tropikalnym. Najpopularniejszym motywem w stylu kolonialnym jest ornament liścia i kwiatu.
Decydując się na kuchnię w stylu kolonialnym warto postawić na dodatki kojarzące się z byłymi koloniami. Ważne więc będzie zastosowanie indyjskich lamp, elementów wzorowanych na te wykonane z kości słoniowej, barwne frędzle itp. Zbliżenie z naturą osiągniemy wstawiając żywe rośliny do wnętrza.