Styl nazywany fusion pojawił się na przełomie XX i XXI wieku jako wyraz sprzeciwu wobec panującego wówczas w stylizacji wnętrz minimalizmu, który pozbawiał je ciepła i indywidualnego wyrazu. Aby przełamać chłód, zaczęto zestawiać meble o surowych formach i kolorystyce z ozdobnymi sprzętami z dawnych lat i wieków. Ta kontrastowa mieszanka stylów tak się przyjęła, że w krótkim czasie stała się niemal normą w aranżacji wnętrz. Kuchnia w stylu fusion zdobywa serca coraz większej liczby osób, które szukają nietypowo atrakcyjnych połączeń designerskich i unikatowych aranżacji. Czym jest stylizacja fusion we wnętrzu kuchennym? Oznacza ona połączenie cech awangardowej nowoczesności o minimalistycznym wyrazie ze stylem retro. Kwintesencją stylu fusion jest finezyjne, wyważone połączenie różnych stylów w esencjonalną całość, która będzie przyciągała zainteresowanie.

kuchnia fusion 2

Fusion, czyli eklektyzm dwóch stylów, w którym łączymy świeżość nowości i ponadczasowość oraz klimat klasyki. Styl fusion pozwala na prawdziwą zabawę w procesie aranżowania wnętrza kuchennego, gdyż tylko w tym przypadku możemy zaszaleć w doborze kompozycyjnym na pozór różniących się od siebie elementów. Urządzając kuchnię w stylu fusion dopuszczalne jest mieszanie form i łączenie dodatków w różnym stylu. Ważne jest jednak gustowne wyczucie granic, aby nie przesadzić i w efekcie nie stworzyć wizualnego bałaganu. Sztuka zestawiania staroci z elementami i bryłami minimalistycznymi, które są charakterystyczne dla stylu nowoczesnego w designie pozwala stworzyć efektowne i zaskakujące aranżacje. Wystarczy jedynie pamiętać, by style się wzajemnie uzupełniały, a nie nakładały się na siebie tworząc nieczytelny obraz.

kuchnia fision 3

Nowoczesność i towarzyszące jej nurty wzornicze mają wiele odsłon, które pięknie harmonizują z elementami w stylu retro. Kuchnia to miejsce, w którym de facto najłatwiej jest stworzyć takowe połączenia. Doskonale będzie się prezentowała kuchnia wyposażona w nowoczesne, minimalistyczne meble oraz udekorowana elementami tradycyjnymi. Gorzej sprawa się ma jeżeli planowalibyśmy tradycyjną kuchnię w stylu retro wzbogacić o nowoczesne elementy, bowiem wymaga to już dużo większej znajomości trendów oraz technik dekoracyjnych, by uzyskać odpowiedni efekt, a nie chaotyczną kompozycję aranżacyjną. Ale oczywiście wszystko jest możliwe przy odrobinie chęci i umiejętności. Kuchnia w stylu fusion to zgrabne przejście od chłodu i umiłowania prostej formy w minimalizmie po awangardową estetykę bogatą w kształty, kolory i tradycyjną dekoracyjność. Zestawienie tej różnorodności z rustykalnymi akcentami lub akcesoriami utrzymanymi w stylu retro będzie doskonałe.

kuchnia fusion 4

Styl fusion wymaga odwagi i otwartego myślenia, by zrodziły się pomysły jak stworzyć zgrany duet tradycji z nowoczesnością. To właśnie w stylu fusion najlepiej będzie się prezentowało zachowanie pamiątkowych mebli i akcesoriów, przy jednoczesnym wprowadzeniu do wnętrza nowoczesnej zabudowy i wykończenia. Pięknym rozwiązaniem będzie zestawienie starego kredensu z ultranowoczesnymi, gładkimi szafkami i półkami. Taki kolaż stylistyczny wynika z łączenia materiałów, kolorów, kształtów i form. Krzesło w stylu retro ustawione przy nowoczesnym stole ze szklanym blatem i metalową ramą będzie się prezentowało wyjątkowo efektownie. Kontrast to główna nuta tego stylu. Jest on swoistym przełamaniem konwencji, wprowadzającym ciepło i indywidualizm. W nurt ten wpisują się fluorescencyjne kolory i przeskalowane przedmioty.

fusion

Najważniejsze cechy stylu fusion to:

  • mocny kontrast stylistyczny
  • oszczędność aranżacyjna
  • przewaga prostoty
  • dodatki i dekoracji w stylu retro
  • wzory odwołujące się do rokoko i baroku
  • neutralne kolory.