Styl rustykalny ma różne przejawy wizualne i posiada wiele nurtów, aczkolwiek powszechnie kojarzy się ze stosunkowo masywnymi drewnianymi meblami i dekoracyjnością, która nawiązuje do natury. Niektóre interpretacje tego stylu wprowadzają także lżejsze i błyszczące detale z metalu, chromoniklu i luster, które w połączeniu z masywnością wyglądają bardzo ciekawie. Takie połączenie, z detalami kojarzącymi się raczej z ekskluzywnością i elegancją dało wyraz w nowym trendzie rustykalnym – chalet.

chalet 3
Styl chalet ma coraz więcej zwolenników, gdyż stanowi on swoiste połączenie swojskich rozwiązań dekoracyjnych górskich chat z luksusem i najwyższą jakością naturalnych tworzyw. Alpejski klimat, w którym przytulna bacówka staje się inspiracją, w rzeczywistości oznacza subtelne i zarazem wyrafinowane połączenie dla osób wymagających. Można więc uznać, że styl chalet to wersja glamour stylu rustykalnego, która zachwyci estetów i miłośników tego co naturalne i ekskluzywne lub też nowoczesne zarazem.

chalet 2
Styl ten wywodzi się przede wszystkim z regionów Szwajcarii i Francji, gdzie budowane są luksusowe domki alpejskie nawiązujące do tradycji dekoracyjności chat oraz nowoczesnych standardów. Wraz z rosnącą popularnością domów alpejskich, nazwą chalet zaczęto określać dany styl w budownictwie i dekoratorstwie wnętrz, bez względu na miejsce ich występowania, co w efekcie skutkuje nowym trendem przede wszystkim w aranżacji przestrzeni kuchennej. Styl chalet może pojawić się w detalach lub stać się naczelną zasadą urządzenia kuchni. Przytulny i ciepły klimat to podstawa w tym designie. Jedną z charakterystycznych cech tego stylu są odsłonięte belki stropowe i wszechobecne naturalne drewno z wyraźnie widocznymi słojami. Ponadto duże znaczenie mają tu naturalne kamienie i proste meble rustykalne, które nawiązują swoją stylistyką do dawnych form i wyraźnych faktur.

chalet 4

W kuchni doskonale wkomponują się kredensy i stare skrzynie, a także masywny i solidny stół oraz ciężkie krzesła zdobione rzeźbieniami. Przytulny klimat wprowadzimy za pomocą miękkich koców, lnianych obrusów i serwet, naturalnych skór oraz wszelkich innych dodatków na bazie surowców pozyskiwanych z przyrody. Jednak eleganckim uzupełnieniem tych detali staną się piękne, duże lustra, srebrne świeczniki i dodatki, a także piękne zastawy. Styl chalet może posiadać tradycyjną odsłonę lub wykraczać poza prostotę i klasyczne wzory przybierając nowoczesne oblicze przepełnione luksusem, które objawia się w połączeniu drewna z białym lub czarnym kamieniem, błyszczącymi dodatkami, mosiężnymi detalami.

chalet 5

Cechy charakterystyczne stylu chalet w aranżacji kuchni:
-materiały to kamień, skóry i drewno z którego niejednokrotnie wykonane są ściany, podłogi i sufit
-rustykalne meble o wyraźnej fakturze
-futra i naturalne tkaniny o mięsistym splocie nawiązujące do górskich klimatów
-ekskluzywne dodatki takie jak: lustra w srebrnej ramie, srebrne świeczniki, kryształy
-nowoczesne dodatki dekoracyjne
-tyrolskie krzesła
-poroża
-dodatki to przede wszystkim: wiklinowe kosze, drewniane misy, metalowe puszki, a także świece
-odsłonięte belki konstrukcyjne
-wysokie okna