Pojęcie Art Deco powstało z połączenia słów art- sztuka i decoratif- dekoracyjny. Dlatego możemy styl ten nazwać sztuką dekoracyjną. Nic więc dziwnego, że Art Deco w okamgnieniu zagościło w aranżacjach wnętrz, po czym rozszerzyło się na wszelkie inne obszary działalności ludzkiej.

art deco 2

Styl Art Deco w architekturze i wystroju wnętrz największą popularność zyskał w okresie międzywojennym, gdy usiłowano doskonale znanym przedmiotom codziennego użytku i wyposażenia nadać nowoczesnego wyrazu o luksusowej nucie. Teraz ponownie staje się on bardzo modny, a jednym z najciekawszych pomysłów jest urządzenie w tym stylu kuchni i jadalni.

art deco 1

Od początków swego rozwoju, styl Art Deco był wykorzystywany przy wyposażeniu, jak i dekoracji wnętrz, co współcześnie doskonale wpisuje się w nowoczesne tendencje. Styl ten charakteryzuje się w głównej mierze zgeometryzowaniem przedmiotów i nadaniem im luksusowego wyrazu. Często zaobserwować też można odwzorowywanie struktury kryształu lub gwiazdy. Popularnym motywem, którym zdobione są przeróżne przedmioty jest zygzak oraz kontrastujące kolorystycznie pasy. Szczególnie często stosowany jest kontrast czerni i bieli. Generalnie styl ten przejawia cechy nowoczesnego designu, ale z jednoczesnym nawiązaniem do tradycji.

art deco 4

Charakterystycznymi materiałami, z których produkowane lub wykańczane są meble czy przedmioty codziennego użytku, są luksusowe wyroby takie jak kość słoniowa, drewno hebanowe, złoto, srebro, czy też kryształ. Detale z ekskluzywnych tworzyw mają budzić wrażenie luksusu, wysublimowanego gustu i dobrego smaku.

art deco 5

Wśród mebli popularne są masywne, ciężkie kształty, które przełamane są wyważoną kolorystyką. W kuchni w stylu Art Deco dobrze będzie wyglądał więc okrągły drewniany, najlepiej hebanowy stół o masywnych nogach i silnej strukturze drewna. Krzesła powinny być również drewniane, najlepiej tapicerowane, stylizowane na retro. Swoistego smaczku, uroku i odrobiny luksusu doda jadalni lub kuchni duże, okazałe lustro w ciężkich, ozdobnych ramach (najlepiej pozłacanych lub posrebrzanych). W kompozycję takiej aranżacji doskonale wpiszą się też takie bryły jak okazały bufet czy kredens.

art deco 6

Urządzając kuchnię w stylu Art Deco musimy pamiętać o idealnym porządku i harmonii. Nic nie może być przypadkowe, gdyż przy tak intensywnie dekoracyjnych meblach i detalach każde dodatkowe sprzęty ustawione na wierzchu wywołają wizualny bałagan i chaos. Wnętrza w stylu Art Deco muszą być wyjątkowo zadbane, liczy się w nich wysoki połysk i elegancja.

art deco 7

Art Deco to z pewnością niezwykle wymagający styl aranżacyjny, szczególnie dla tak często użytkowanego wnętrza jakim jest kuchnia. Ale mimo tej niedogodności nie da się zaprzeczyć, że jego efektowność jest warta tego wysiłku. Należy jednak zwrócić też uwagę na metraż wnętrza, gdyż jeżeli mamy niewielką kuchnię, lepiej zrezygnować z urządzania jej w taki sposób. Możemy wtedy oczywiście wprowadzić do niej jedynie kilka akcentów w niniejszym stylu, jak np. zastawę stołową, naczynia, użycie czerni i bieli w wystroju, ale masywne meble będą niezbyt trafnym wyborem.