Kolorowe wzory, wycinanki regionalne, pawie oczka, laleczki ludowe, koguciki i esencjonalne kompozycje kolorystyczne to nieodzowne składniki stylu folk, który coraz częściej pojawia się w aranżacjach współczesnych przestrzeni kuchennych. Gustowne zestawienie nowoczesnego minimalizmu zabudowy kuchennej z ludowym wzornictwem i dekoracjami to w ostatnich miesiącach coraz bardziej popularny trend.

folk

Jedni nazywają go etnodesignem lub stylem folkowym, a inni twierdzą, że jest on po prostu próbą wkomponowania w nowoczesne wnętrza nieco polskiej kultury i tradycji regionalnej. Bez względu na nazewnictwo warto tej tendencji dekoracyjnej przyjrzeć się nieco lepiej ze względu na jej popularność i wielki potencjał.

folk 1

Styl folkowy nie tylko pięknie ożywia wnętrza i sprawia, że wręcz kipią radością, ale ponadto jest bardzo bogaty w symbolikę i niesie w sobie ładunek przywiązania do korzeni. Kuchnia urządzona w tej stylistyce stanie się przytulna i ponadczasowa, a mocna kolorystyka wzornictwa doskonale będzie harmonizować z minimalistycznym stylem zabudowy.

folk 3

Nowoczesny folk w wystroju kuchni to przede wszystkim swoisty mix kolorowej dekoracyjności z nowoczesnym stylem aranżacji. Ważne jest jednak aby zachować umiar, aby całość nie straciła gustowności i szyku. W każdej kuchni bez względu na styl jej urządzenia, kluczowe są dodatki, gdyż to one kształtują jej ostateczny charakter. Warto o tym pamiętać podczas aranżowania folkowej kuchni. Doskonałe więc będą takie dodatki jak haftowane serwetki na stołach i otwartych półkach, bieżniki w kolorowe pasy, firanki, czy też tapety z wzorami nawiązującymi do regionalnego wzornictwa.

folk 4

Dobrym wyborem będzie także atrakcyjna zastawa z folkowym wzorem lub motywem kwiatowym. Ważny jest każdy detal w wystroju kuchni, więc można także pokusić się o wybór rękawic kuchennych z łowieckimi pasami, a także zasłon z kurpiowską nutą. Bardzo popularne stały się ponadto naklejki ścienne przypominające haft. Można również ozdobić klasyczne krzesła chustą z motywem ludowym. Ilość i rozpiętość wyboru folkowych dekoracji i produktów zwiększa się niemal z każdym dniem, dlatego możliwości są nieograniczone.

folk 5

Osoby, które chciałyby iść o krok dalej mogą zdecydować się także na elementy meblowe nawiązujące do stylistyki regionalnej. Mocnym akcentem stanie się np. drewniany, masywny stół z rzeźbieniami w blacie lub piękny stary kredens z wyeksponowaną zastawą stołową. Jednak należy pamiętać, że takie elementy będą już zdecydowanie trudniejsze do pogodzenia z nowoczesną aranżacją kuchenną. Pięknym wypełnieniem przestrzeni kuchennej będzie dywan w stylu folkowym o masywnej strukturze i intensywnej kolorystyce. Dzięki takiemu elementowi pomieszczenie stanie się przytulniejsze i nabierze wyjątkowego charakteru, który zachwyci każdego.

folk 6

Decydując się na ludowe dekoracje należy pamiętać o tym, że ze względu na ich intensywność zarówno wzorniczą jak i kolorystyczną tło musi być bezpieczne, spokojne i ponadczasowe. Tylko w takim przypadku uzyskamy efektowny wygląd pomieszczenia o gustownym wyrazie i stylu. Folkowe dekoracje doskonale prezentują się na tle mebli i ścian w odcieniach jasnych pasteli, a przede wszystkim bieli. Decydując się na białe meble kuchenne, jasne ściany i podłogi stworzymy atrakcyjną i bezpieczną stylistycznie bazę do dekoracji ludowych. W ten sposób wnętrze nie będzie prezentować się chaotycznie i nieelegancko.

folk 7

Co pasuje do ludowej stylistyki w kuchni:

– masywny stół,

– malowane naczynia,

– kwiaty,

– belki pod sufitem,

– serwetki, hafty, firany, koronki,

– przetwory ozdobione serwetkami,

– zastawa z wzorem folkowym,

– stary kredens,

– intensywne kolory,

– kolorowe paski,

– pawie pióra,

malowane na drewnie obrazy,

– folkowe tace i szafki na klucze,

– łowicka ceramika,

– chusty regionalne.