Aranżacja wymarzonej kuchni zazwyczaj okazuje się być stosunkowo trudnym zadaniem ze względu na niemal nieograniczony wybór sposobów i możliwości jej urządzenia. Problem okazuje się zdecydowanie większy, gdy przychodzi zaprojektować kuchnię w niestandardowym pomieszczeniu, jak np. na poddaszu. Przestrzegając jednak kilku podstawowych zasad można wykreować idealną przestrzeń, spełniającą wszystkie wymagane funkcje.

kuchnia na poddaszu 1

Kuchnie na poddaszu są dość rzadko spotykane w domach jednorodzinnych, aczkolwiek często decydują się na nie mieszkańcy domów wielorodzinnych. Kuchnia na poddaszu pozwala na stworzenie niezwykle klimatycznego, jak i funkcjonalnego wnętrza, jeżeli tylko zostanie zaprojektowana w sposób odpowiedni. Niepowtarzalny klimat posiadają zarówno skosy, które determinują kształt i zabu­dowę pomieszczenia, jak również okna dachowe, które pięknie wypełniają wnętrze naturalnym, spokojnym światłem.

kuchnia na poddaszu 3

Trzy czynniki utrudniają wygodne i funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni kuchennej znajdującej się na poddaszu- skosy, oświetlenie i wentylacja. Dlatego już na etapie planowania należy profesjonalnie rozplanować wspomniane elementy, a dopiero w kolejnym kroku skupić się na estetyce, designie oraz wykończeniach, bowiem bez tego nasza kuchnia będzie po prostu niewygodna.

kuchnia na poddaszu 4

Aranżacja kuchni na poddaszu stwarza całą gamę możliwości, dzięki którym wnętrze może nabrać interesującego charakteru, ale z drugiej strony rodzi niekiedy swoiste trudności ze względu na skosy pod sufitem. Sposób zaaranżowania wnętrza w dużej mierze zależy od rodzaju skosów i ich zróżnicowanej wielkości, które determinują zabudowę i ostateczny wygląd pomieszczenia.

http://www.dreamstime.com/-image16183646

Projekt kuchni na poddaszu powinien przewidywać zabudowę kuchni usytuowaną w taki sposób, aby w swobodny sposób można było wykonywać wszelkie niezbędne w kuchni czynności. Zanim zaplanujemy konkretny wygląd naszej kuchni, należy bliżej przyjrzeć się wymiarom pomieszczenia, które mamy do dyspozycji. Najważniejszą kwestią jest ścianka kolankowa, bowiem to od jej wysokości zależy wysokość ścian na poddaszu i możliwości aranżacyjne. Czym jest ścianka kolankowa? Jest to ścianka dobudowana na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku. Biegnie ona wzdłuż połaci dachowej, w celu podniesienia dachu i tym samym zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza. Im wysokość ścianki kolankowej jest mniejsza tym stwarza bardziej ograniczone możliwości zagospodarowania przestrzeni. Jeżeli ścianka kolankowa ma wysokość 75 cm to możemy zabudować skos schowkami lub szafkami. Jeżeli wysokość ścianki kolankowej ma 90 cm lub więcej, wówczas spokojnie możemy pod skosem ustawić dolne szafki mebli kuchennych. Należy jednak pamiętać, że w szeregu nie powinno się montować kuchenki, ponieważ nie będzie technicznej możliwości zawieszenia nad nią okapu, który jest ważny ze względu na prawidłową wentylację. Dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie zlewozmywaka w tym miejscu, by wykorzystać wolną przestrzeń maksymalnie. Z najbardziej komfortową sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy wysokość ścianki kolankowej wynosi minimum 110 cm. Wtedy możemy w dowolny sposób aranżować kuchnię na poddaszu.

kuchnia na poddaszu 5

Zabudowa kuchenna na poddaszu wymaga nie tylko dużej wyobraźni, ale przede wszystkim także profesjonalnego podejścia do projektowania przestrzeni. Bowiem tylko jeżeli wady lub ograniczenia wnętrza przeobrazimy w jego atuty i uda nam się je ominąć, wówczas będziemy komfortowo cieszyć się wymarzoną kuchnią. Pamiętajmy, że w kuchni liczy się nie tylko estetyka i wizualny projekt, ale także jej funkcjonalność i ergonomia, by praca w niej przebiegała szybko i sprawnie. W kolejnej części artykułu wskażemy najlepsze rozwiązania aranżacyjne dla wykorzystania parametrów kuchni.