Kuchenne trendy zmieniają się sezonowo, mimo że przyjęło się znane powiedzenie zakładające, że wszystko zostało już wymyślone. Każdy sezon jest modyfikacją i zarazem ulepszeniem poprzednich, które ponadto zostały wzbogacone nowościami. Zastanawiacie się co jest i będzie popularne w aranżacji kuchni w najbliższych miesiącach? Specjalnie dla Was odsłaniamy sekrety designerskie na najnowszy sezon.

2015 1

W ostatnich latach można wyróżnić cztery najważniejsze trendy w projektowaniu kuchni, których wydźwięk wyraźny jest również w tendencjach na rok 2015. Pierwszym z nich jest mocne odejście od klasyki w kierunku nowoczesności. Kuchnie stają się coraz bardziej surowe i proste, mimo że dekoracje często ten wizerunek starają się jednak nieco ocieplić. Rezygnuje się ze zbędnych wzorów i kształtów na rzecz wyraźnego wyrazu estetycznego. Drugi kierunek przy aranżacji kuchni odnosi się do jej kolorystyki. Mocne i zarazem głęboko nasycone barwy takie jak czerwienie czy trawiaste zielenie likwidowane są na rzecz ciepłych, czystych kolorów: bieli, kremu i odcieni naturalnego drewna lub kamienia. W tym sezonie nadal najmodniejsze są kuchnie jednokolorowe, które możemy ożywić jednym mocniejszym akcentem w postaci kolorowej ściany, wyspy kuchennej lub kącika jadalnianego. Trzeci trend odwołuje się do usytuowania kuchni w domu lub mieszkaniu. Obecnie rezygnuje się z łączenia kuchni z salonem. Kuchnia powinna być samodzielnym, intymnym pomieszczeniem, o możliwie największym metrażu. Czwartą tendencją jest mocna specjalizacja w wyposażeniu kuchni. Obserwujemy stopniowe odchodzenie od tradycyjnego, jednokierunkowego postrzegania tego pomieszczenia. Jego wyposażenie odwoływać się ma do naszych potrzeb i stylu życia.

2015 2

Już od kilku sezonów dominującym trendem jest minimalizm. Będzie on królował także w tym roku, wyróżniając się szykowną prostotą, naturalnymi tworzywami i kolorami natury. Modne są przede wszystkim meble maksymalnie proste, linearne i pozbawione uchwytów, a przede wszystkim bez nachalnej dekoracyjności i zbędnych ozdób. Najważniejsza jest tu kwestia przebiegania linii poziomych i pionowych oraz atrakcyjne zestawienia faktur i tekstur. Obok monumentalnych, ciężkich brył pojawiają się te nieco lżejsze optycznie, które mają nieco kontrastować.

2015 3

Ciekawy eklektyzm

Interesującą metodą na urozmaicenie prostoty brył jest łączenie różnego rodzaju materiałów. Jedną z wciąż utrzymujących się tendencji w projektowaniu jest zaangażowanie konsumenta do tworzenia spersonalizowanego produktu, czyli mass customisation. Ostateczny wygląd kuchni mogą uzupełnić olbrzymie nadruki z motywami, które sami wybierzemy np. fotografia rodzinna, wakacyjny pejzaż czy ulubiony motyw.

2015 4

Harmonijne kolory

Mode w tym roku są monochromatyczne, harmonijne i zarazem wyciszone kompozycje kolorystyczne. Kolory powinny się przede wszystkim odwoływać do natury. Pojawiają się brązy w nietypowych barwach grzybów leśnych, jasne i ciemne szarości, złamane biele. Ciekawostką jest to, że w tym sezonie z nowoczesnych kuchni została wyparta barwa czerni. Neutralna kolorystyka tworzy perfekcyjną bazę dla wykończeń z różnych rodzajów drewna, a ponadto współgra z akcentami stali, kamienia i szkła. Spokojne kolory pięknie łączą się także z matowymi frontami, które wyraźnie dominują nad powierzchniami wykończonymi na wysoki połysk.

2015 5

Zmysłowa kuchnia

Bardzo istotnym trendem stało się wykorzystanie wiedzy z zakresu neuropsychologii w tzw. projektowaniu multisensorycznym, czyli designie oddziałującym na zmysły. Oznacza to, że w procesie projektowania i aranżowania przestrzeni kuchennej zwracana jest szczególna uwaga na to, jakie faktury, kolory, zapachy będą w określony sposób wpływały na samopoczucie i zmysły. Na przykład zmysł dotyku stymulowany jest mocnymi, dobrze wyczuwalnymi fakturami, które doskonale się prezentują w wystroju wnętrz.

2015 6

Kolejnym ważnym elementem wpływającym na samopoczucie w kuchni są kolory. Intensywne barwy nastawiają nas dynamicznie, energicznie, ożywiają, ale mogą również wywoływać lęk, agresję, nerwowość. Natomiast spokojne, stonowane kompozycje wyciszają, a nawet usypiają.