Przestrzeń do jedzenia to bardzo istotne miejsce w każdym domu. Jeżeli jednak nie posiadamy jadalni, ale za to dysponujemy wnętrzem kuchennym, to przy odrobinie wyobraźni i optycznych trików jesteśmy w stanie wykreować idealne miejsce do biesiadowania nawet w niewielkich rozmiarów wnętrzach. Wystarczy znaleźć odrobinę przestrzeni w kuchni i mądrze ją wykorzystać.

krzesla 1

W małej kuchni liczy się dosłownie każdy centymetr, istotne jest więc by wykorzystać całą dostępną przestrzeń, by była możliwie najbardziej użyteczna i estetyczna. Urządzenie małej kuchni to spore wyzwanie dla jej późniejszych użytkowników. Pomimo ograniczonej przestrzeni, wiele rodzin decyduje się na umieszczenie w niej stołu i krzeseł.

krzesla 2

Jakie meble będą najlepsze?

Jeżeli chodzi o stół, to oczywiście w bardzo małych kuchniach jego ustawienie może być bardzo trudne, a może nawet niemożliwe. Wówczas warto wyposażyć się w stół składany, który mocowany jest do ściany, dzięki czemu z powodzeniem można go rozkładać na czas spożywania posiłków. Można również zamontować wzdłuż ściany blat lub po prostu część blatu roboczego przeobrazić w powierzchnię, na której można spokojnie spożyć posiłek.

stol rozkladany

Rozwiązań jest więc co najmniej kilka, ale jakie krzesła będą idealne do naprawdę małej przestrzeni?

Pierwszą możliwością jest zakup krzeseł składanych, które w każdej chwili można schować lub zawiesić na stylowym uchwycie, by nie zagracały ograniczonej przestrzeni. Ich podstawową zaletą jest to, że pomiędzy posiłkami nie zajmują wiele miejsca, ponieważ możemy je złożyć. Przydadzą się również wówczas, gdy odwiedzą nas goście. Decydując się na zakup takich krzeseł warto pokusić się o modele z naturalnego drewna, gdyż będą one zdecydowanie stabilniejsze oraz mniej wywrotne, po drugie – wśród takich modeli można wybrać krzesła bardziej gustowne. Podczas zakupu uwagę warto także zwrócić na sposób składania mebla, bowiem od tego zależy jego stabilność i trwałość.

rozkladany

Zamiast tradycyjnych krzeseł możemy zdecydować się także na zakup taboretów, które wracają do mody lub wyposażyć wnętrze w stylowe hokery. Nie będą one zapewne tak wygodne, ale gdy są niepotrzebne, dużo łatwiej je gdzieś schować. W małych kuchniach świetnie sprawdzą się także krzesła, które można przechowywać umieszczając jedne na drugich. Najwięcej modeli takich mebli będzie jednak pasować jedynie do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym. Wiele z nich jest wykonanych z tworzywa sztucznego lub/oraz z metalu.

taboret

W przypadku chęci zakupu tradycyjnych w formie krzeseł, warto wybrać dość lekkie o niemasywnej linii i oszczędnej dekoracyjności. Polecamy także wybór jasnej kolorystyki mebli, by nie przytłoczyły one wizualnie małego wnętrza. Rynek meblowy oferuje obecnie naprawdę szeroką gamę krzeseł. Od drewna po tworzywo, metal, a także tapicerki przeróżnych rodzajów. Do małej kuchni dobrze dobrać krzesło małe gabarytowo, kompaktowe, takie jak kuchnia, a więc niewielkie.