Bez zlewu nie obędzie się żadna kuchnia. Zlewozmywak jeszcze do niedawna był postrzegany jedynie jako praktyczny i zarazem konieczny element wyposażenia kuchni, ale w ostatnich latach przedmiot ten zyskał dodatkową funkcję – dekoracyjną. Zlewy o jałowym wyglądzie i prostej funkcjonalności stają się przeżytkiem, a w naszych domach coraz częściej instalowane są piękne, wyszukane zlewozmywaki o ciekawym designie. Wybór nowoczesnych modeli jest niemal nieograniczony. Jednak które materiały są najlepsze na zlewozmywaki? Prezentujemy przewodnik po współczesnych zlewozmywakach w pigułce.

zlew 3

Jedna komora czy dwie
Pierwszym wyborem jaki należy podjąć wybierając idealny zlew jest określenie jego wielkości i ilości komór. Na rynku dostępne są zlewozmywaki jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe, a nawet dwuipółkomorowe. Jeśli mieszkamy samotnie albo korzystamy ze zmywarki to potrzebujemy małego zlewu z jedną komorą, gdyż będzie on wystarczający do wykonania podstawowych czynności kuchennych i przy okazji zaoszczędzi cenne miejsce na blacie. Zlewozmywak jest wyposażony w jedną komorę podstawową z odpływem.

zlew 2

Popularne są również 1,5 komorowe. To nic innego jak zlew z jedną komorą i wyposażony dodatkowo w małą komorę pomocniczą z odpływem. Dzięki komorze pomocniczej z łatwością umyjemy sztućce, wypłuczemy warzywa i owoce lub odcedzimy makaron. W przypadku rodzin wieloosobowych warto pokusić się o zlew dwukomorowy lub jeszcze większy.

zlew 7

Nakładany lub wbudowany

Kolejny aspekt, który musimy rozważyć to rodzaj zabudowy zlewozmywaka. Do wyboru dostępne są zlewozmywaki nakładane na szafkę, wbudowywane w blat kuchenny lub podwieszane pod nim. Zazwyczaj wielkość zlewozmywaka można bez problemu dobrać do wielkości szafki, a ponadto są one bardzo łatwe w montażu. Wbudowane zlewy nakłada się na wycięty wcześniej blat. Natomiast zlewozmywaki podwieszane montuje się od dołu przez wycięcie w blacie. Można dowolnie łączyć komory dzięki jednolitej powierzchni blatu. W zależności od układu zabudowy, projektu aranżacji i naszych oczekiwań możemy znaleźć zlewy w różnych kształtach: okrągłe, prostokątne lub kwadratowe. Można także wybierać w kształcie trapezu, narożnym, a nawet litery L.

zlew 4

Materiały na zlewozmywaki

  • Stal szlachetna

Stal szlachetna to jeden z najbardziej popularnych materiałów na zlewozmywak kuchenny, bowiem jest ona łatwa do czyszczenia, łatwo jest ją poddać dezynfekcji oraz usunąć wszelki brud. Ponadto można ją czyścić wieloma rodzajami detergentów. Zlew taki jest również odporny na wysokie temperatury, nawet do 550 stopni Celsjusza. Jest również odporny na uderzenia.

asset_cbd655700432c79be54e9452cdc41bf5

  • Stal emaliowana

Zlewozmywaki ze stali emaliowanej cieszyły się niegdyś szczególną popularnością. Dziś wybierane są głównie ze względu na niską cenę. Zlewozmywaki ze stali emaliowanej są łatwe do czyszczenia i nie widać na nich zacieków. Niestety łatwo jest uszkodzić powierzchnię przez nawet niezbyt mocne stuknięcia czy uderzenia. Z czasem matowieją i ścierają się, powstają rysy i zadrapania.

zlew emalia

  • Syntetyczne granity

Zlewozmywaki z syntetycznych granitów są najtrwalsze ze wszystkich dostępnych rodzajów. Są one bowiem twarde niczym kamień i odporne na zarysowania. Ponadto są bardzo odporne na odbarwienia, wpływ temperatury, czy też detergentów. Nie ulegają przebarwieniom. Występują w dużej gamie kolorystycznej do wyboru.

zlew 5

  • Tworzywa sztuczne

Zlewozmywaki wykonane z tekalonu są odporne na wszelkie zarysowania, ale niestety nie na wysokie temperatury. Natomiast zlewy z poliwęglanu odporne są na uderzenia i wysoką temperaturę nawet do 150 stopni Celsjusza. Trzeci rodzaj to zlewy z silduranu, które są odporne na temperaturę do 230 stopni. Zlewy z tworzyw sztucznych są gładkie i łatwe do utrzymania w czystości.

  • Ceramiczne

Zlewozmywaki ceramiczne są odporne na zadrapania, uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury. Jednak z czasem szkliwo może się zacząć wycierać i powstaną matowe wgłębienia.

zlew 6