Blat roboczy to jedna z najważniejszych stref pracy w kuchni, w której najważniejszą kwestią jest funkcjonalne zagospodarowanie miejsca i oświetlenia. To właśnie w tej strefie przygotowujemy posiłki i wykonujemy znamienitą większość czynności, co jest bardzo utrudnione jeżeli strefa ta jest niewłaściwie oświetlona. Rodzajów i sposobów na oświetlenie blatu roboczego jest wiele i dlatego warto się w nich rozeznać, by wybrać ten najbardziej odpowiedni zarówno w zakresie praktycznym, jak i estetycznym.

okno swiatlo

Źródło światła może być naturalne (okna) lub sztuczne (oświetlenie elektryczne). Oświetlenie centralne pomieszczenia nie dociera do blatu, gdyż zasłaniamy go swoją sylwetką, dlatego konieczne jest dodatkowe oświetlenie punktowe. Przygotowaliśmy przegląd rozwiązań oświetlenia blatu roboczego w kuchni, który z pewnością ułatwi podjęcie decyzji i zaplanowanie aranżacji w kuchni.
oswietlenie 5

Blat przy oknie
Właściwe zestawienie oświetlenia naturalnego ze sztucznym to niezbędne rozwiązanie, gdyż w dzień możemy korzystać z naturalnej energii słonecznej, a po zmierzchu wykorzystywać sztuczne oświetlenie, które ma także swój urok. Jednakże takie rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie we wnętrzach, w których blat roboczy znajduje się pod oknem, a górna zabudowa jest zminimalizowana lub nie ma jej w ogóle. Bowiem w przypadku blatów roboczych umieszczonych pod ścianą, sylwetka osoby pracującej przy nim będzie rzucać cień znacznie utrudniający sprawną pracę.

blat przy oknie

Halogeny w suficie
Halogeny w suficie, to estetyczne i zarazem ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek doskonale się ono sprawdzi pod względem praktycznym jedynie w przypadku niezbyt wysuniętej zabudowy meblowej w kuchni. Niewielki stopień zasłonięcia blatu przez górną zabudowę pozwoli na wykorzystanie oświetlenia sufitowego. Równie funkcjonalne będzie zamontowanie opraw reflektorowych, których głowice można precyzyjnie ukierunkować na dany obszar. Jeżeli jednak posiadacie zabudowę meblową nieco bardziej wysuniętą do przodu niż blat roboczy, wówczas takie rozwiązanie nie sprawdzi się najlepiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Paski LED nad blatem
Oświetlenie podszafkowe to najczęściej stosowany rodzaj doświetlenia w aranżacjach kuchni nowoczesnych. Do tego celu można wykorzystać standardowe wyposażenie okapu kuchennego lub zamontować specjalne paski LED, które bardzo precyzyjnie oświetlą cały obszar blatu. Ich ułożenie względem strefy roboczej sprawia, że zawsze precyzyjnie oświetlają ręce w czasie wykonywania wszelkich czynności kuchennych. Wybór odcieni światła jest aktualnie bardzo obszerny, dzięki czemu z powodzeniem można wybrać ten najbardziej pasujący do stylu aranżacyjnego. Taki rodzaj oświetlenia jest jednak możliwy jedynie w przypadku meblowej zabudowy nad blatem roboczym.

ledfy

Lampki wiszące
Lampki wiszące to doskonałe rozwiązanie w przypadku kuchni pozbawionej szafek wiszących nad blatem. Taka aranżacja daje sporo możliwości aranżacji punktów świetlnych wzdłuż blatu i pozwala na wprowadzenie oświetlenia dekoracyjnego, które jednocześnie zapewni komfortowe warunki pracy. Wiszące lampki na dekoracyjnym kablu to stylowe podkreślenie każdego projektu i stylu, a ponadto bardzo praktyczny sposób oświetlenia.

wiszaca lampy

Punkty oświetleniowe

System lampek podszafkowych pozwala na bardzo dokładne oświetlenie strefy roboczej i uzyskanie klimatycznej atmosfery we wnętrzu. Wystarczy zamontować kilka punktów w równych odległościach, które wyglądem przypominają halogeny. Możemy również ustawić odpowiedni kąt takiego punktu świetlnego, dzięki czemu maksymalnie wykorzystamy padające światło. Warto jednak precyzyjnie obliczyć liczbę takich punktów oświetleniowych, aby blat był precyzyjnie oświetlony.

punkty

Zasady oświetlenia blatu kuchennego:

  • konieczność dokładnego oświetlenia całej powierzchni roboczej,
  • zróżnicowane oświetlenie dopasowane do potrzeb konkretnej strefy roboczej,
  • zastosowanie naturalnej barwy światła, która nie zmęczy oczu,
  • współgranie oświetlenia naturalnego ze sztucznym, oraz centralnego z bocznym.