Jadalnia to miejsce z którego codziennie korzystamy. To właśnie tutaj toczy się życie rodzinne oraz towarzyskie. Jej projekt zależy od wielkości i kształtu pomieszczenia, liczby członków rodziny, czy odpowiedniego oświetlenia, które również odgrywa dużą rolę podczas jej urządzania.

kora_jadalnia

               Zdjęcie: Jadalnia Kora, znaleziono na: http://www.meble-bogart.pl/jadalnia-kora-p-535-86-42.86.html

Jak więc dopasować wszystkie elementy by współgrały ze sobą i dostosowały się do naszych potrzeb?

Zacznijmy od wymiarów stołu oraz krzeseł, gdyż to właśnie one stanowią centralny punkt wnętrza.  Jeśli lubimy spędzać czas przede wszystkim w kuchni to urządźmy jadalnię właśnie w niej. Musimy pamiętać, że przy jej niewielkich rozmiarach  idealnie sprawdzi się stół ustawiony przy ścianie. Wymagana przestrzeń obok stołu powinna wynosić 80 cm od krawędzi ściany. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie i komfortowo siedzieć oraz manewrować krzesłem wedle naszego uznania. Stół powinien mieć zatem minimum 120 cm szerokości, tak aby po jego jednej stronie zmieściły się co najmniej dwie osoby.

stol kuchenny               Zdjęcie: Stół Salwador, znaleziono na http://www.meble-bogart.pl/stol-salwador-p-2563-87-42.87.html

 

Jadalnie możemy urządzić również na granicy kuchni oraz salonu (w przypadku kuchni otwartej na salon). Meble świetnie same wyznaczają  granice każdego pomieszczenia. Wnętrza możemy podzielić także ścianą lub wyspą kuchenną, która odegra dużą rolę zasłaniając nieporządek, który powstał podczas przygotowywania potraw.  W tym wypadku warto zwrócić uwagę na komplety, które kolorystycznie odzwierciedlają pozostałe elementy wyposażenia.

jowisz             Zdjęcie: Komplet Jowisz, znaleziono na: http://www.meble-bogart.pl/komplet-jowisz-p-3503-86-42.86.html 

 

Jadalnia urządzona w salonie daje wiele możliwości manewru. Staje się miejscem okazjonalnym i reprezentatywnym. Warto więc zainwestować w dekoracyjny mebel pasujący do reszty wnętrza. Przy nim właśnie będziemy przyjmować gości i wystawiać przyjęcia.

komplet

             Zdjęcie: Komplet Tomek, znaleziono na: http://www.meble-bogart.pl/zestaw-tomek–p-2712-86-42.86.html

 

Jaki więc rozmiar stołu będzie dla nas odpowiedni?

Najbardziej uniwersalny i zarazem bardzo praktyczny to stół rozkładany – jego powierzchnię można zmieniać tak, aby pomieścić większą ilość znajomych. Nie pozwala on jednak zaoszczędzić miejsca, gdyż wymaga znacznej przestrzeni, która wynosi około 12 m kwadratowych. Ponadto powinniśmy zagwarantować sobie dodatkową swobodę ruchu w rozmiarze 60 cm licząc od ścian i mebli. Element ten mimo dużych rozmiarów wygląda imponująco, co podkreśla gustowny charakter wnętrza.

komplet blanca

Zdjęcie: Stół rozkładany Anjelica Bianco, znaleziono na http://www.meble-bogart.pl/stol-rozkladany-anjelica-bianco-p-3044-87-42.87.html

 

Stół okrągły stosunkowo zajmuje mniejszą przestrzeń. Świetnie sprawdza się w centralnej części salonu. Dzięki niemu każdy z gości będzie czuł się tak samo ważny. Nie można go jednak ustawić przy ścianie – ze względu na niekorzystny efekt aranżacyjny.

stol jaro

  Zdjęcie: Stół Jaro, znaleziono na: http://www.meble-bogart.pl/stol-jaro-p-3497-87-42.87.html

Stół prostokątny to powszechny mebel, który ma wiele zastosowań. Można go ustawić w każdym zakątku pokoju. Wszędzie będzie wyglądał świetnie. Przeszkodą dla jednych a zaletą dla innych mogą stać się ostre zakończenia (kanty), które trochę przeszkadzają podczas przejścia obok mebla.

desjo

 Zdjecie: Stół Monez 40, znaleziono na http://www.meble-bogart.pl/stol-monez-40-p-1116-87-42.87.html

W trakcie dokonywania wyboru odpowiednich mebli do jadalni warto zwrócić uwagę na przedłużone stoły o zaokrąglonych narożnikach. Stoły produkowane są w kształcie elipsy o sprawia, że staje się bardziej nowoczesny i tym samym zdecydowanie wygodniejszy w użytkowaniu.

stol

 

Zdjęcie: Stół rozkłady Cangas, znaleziono na: http://www.meble-bogart.pl/stol–rozkladany-cangas-p-2949-87-42.87.html

Jeśli już wiemy jaki stół nam odpowiada najbardziej, musimy zastanowić się nad dobraniem do niego odpowiednich krzeseł. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności musimy przejrzeć dostępne oferty mebli w różnym stylu i formie. Następnie zdecydować, które z nich przypały nam do gustu.  Wszystkie jednak mają wspólną cechę. Jest to wysokość siedziska która waha się w granicach 45 – 49 cm nad podłogę.

Każde krzesło zajmuje około 60 cm szerokości.Podejmijmy więc decyzję ile sztuk nam potrzeba by uzyskać odpowiednią długość stołu.

krzeslo-cleo-krz04541

Zdjęcie: Krzesło Cleo, znaleziono na: http://www.meble-bogart.pl/krzeslo-cleo-krz-p-589-88-42.88.html

W kuchni można zastosować również funkcjonalną ławę lub naroznik kuchenny, które zastąpią krzesła i zaoszczędzą miejsca nadając pomieszczeniu charakterystycznego, przytulnego klimatu.

naroznik-kuchenny51231

Zdjęcie: Narożnik kuchenny, znaleziono na:http://www.meble-bogart.pl/naroznik-kuchenny-p-149-95-43.95.html

Duży wybór poszczególnych elementów meblowych zezwala na idealne dopasowanie ich do każdej jadalni. Dobrze przemyślne wnętrze będzie dla nas oazą spokoju i z pewnością przyniesie satysfakcję użytkowania zarówno nam jak i przybyłym gościom.