Kuchnia jest sercem każdego domu, dlatego jej styl, wielkość oraz rodzaj zaaranżowania powinien być dostosowany do jej użytkowników. Charakter techniczny i wizualny kuchni należy dopasować do potrzeb konkretnego użytkownika, by praca i czas w niej spędzany były dla niego przyjemnością. W zależności od tego, czy z kuchni korzysta wieloosobowa rodzina czy też jej właścicielem jest singiel, kuchnia powinna być zaprojektowana w różny sposób, gdyż sposób jej użytkowania jest odmienny.

singiel

Kuchnie projektowane dla singli to zazwyczaj aranżacje skierowane dla młodych, aktywnych zawodowo osób, które żyją i gotują w pojedynkę. Zazwyczaj w tego rodzaju kuchniach przebywa i gotuje się znacznie mniej, aczkolwiek także te kuchnie muszą stawiać na funkcjonalność. Przemyślane i ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni oraz właściwe rozwiązania w kuchni dla singla to podstawowe jej cechy.

singla 2

Ograniczony metraż

Kuchnie dla singli zazwyczaj znajdują się w niewielkich kawalerkach, małych mieszkaniach bądź studiach. Dlatego tak istotne jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W takich aranżacjach mamy zwykle mniej miejsca na wstawienie wszystkich niezbędnych w kuchni akcesoriów i sprzętów, dlatego ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni jest konieczne aby móc przechowywać te najpotrzebniejsze. Nowoczesne propozycje umeblowania kuchennego świetnie sprawdzają się w mieszkaniu młodej, aktywnie żyjącej osoby, która zwykle ma niewiele czasu na gotowanie. Doskonale sprawdzą się więc wysokie zabudowy jednościenne, wyspy kuchenne lub kuchnie otwarte na salon.

singla 3

Dobry projekt
Precyzyjny plan zagospodarowania przestrzeni powinien zostać oparty o zasadę trójkąta, co pozwoli w sposób uporządkowany rozmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i produkty w kuchni. Aby ułatwić zagospodarowanie stref przechowywania polecamy szuflady, które są tak zaprojektowane by pomieściły wysokie produkty takie jak butelki, słoje, makarony. Osoba gotująca w pojedynkę najczęściej nie potrzebuje dużego zlewozmywaka, zmywarki do naczyń czy też obszernej przestrzeni roboczej. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie więc jednokomorowy zlew w zestawie z modną bezdotykową baterią, mniejsza zmywarka do naczyń oraz fragmenty blatu do pracy. Wybierając sprzęt AGD warto również zwrócić uwagę by zdecydować się na rozwiązania kompaktowe, które nie zabierają zbyt wiele przestrzeni i energii elektrycznej. Warto ponadto wziąć pod uwagę zakup małej lodówki do zabudowy. Zastosowane rozwiązania pozwolą wygenerować dodatkową przestrzeń.

singla 45

Możliwości aranżacyjne

W przypadku kuchni zaprojektowanej dla singla mamy więcej możliwości aranżacyjnych i możemy pozwolić sobie na zastosowanie ciekawych rozwiązań, które niekoniecznie by się sprawdziły w kuchniach, z których korzystać miałyby na co dzień kilkuosobowe rodziny. Prostopadłe cięte krawędzie, systemy otwierania szuflad na dotyk oraz elementy szklane i efekty świetlne pozwolą stworzyć niebanalne wnętrze, które zachwyci pomysłowością. W kuchni singla bez obaw możemy zastosować otwarte szafki i półki, na których doskonale pokażemy nowoczesne sprzęty i akcesoria kuchenne.

singla5