Wybierasz fronty szafek kuchennych? Rodzaje wybarwień frontów do kuchennej zabudowy potrafią przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Jak właściwie operować nazwami okładzin, kolorami fornirów i naturalnych desek drewnianych frontów szafek kuchennych? Skorzystaj z naszej ściągi!

drewniane2

Każda okleina, fornir i deska charakteryzuje się swoistymi cechami, kolorem i trwałością ze względu na gatunek drewna z jakiego jest zrobiona bądź  którym była inspirowana. Poznaj cechy charakterystyczne i właściwości kolorystyczne poszczególnych rodzajów drewna i wybierz ten odcień drewnianych frontów kuchennych , który spełni Twoje oczekiwania.

kolor

Kolorystyka fortów drewnianych i ich cechy charakterystyczne.

Brzoza – wybarwienia jasne, od prawie białego po żółtobeżowy, z gęsto ułożonym falistym usłojeniem (naturalna deska brzozowa pod wpływem pary staje się bardzo elastyczna). Brzoza karelska często występuje z tzw. czeczotą, czyli charakterystycznym obrzękiem drewna. Wieloletnie obrzęki na brzozie (czeczota) i jaworze (zwane ptasim oczkiem) są niezwykle cenne i żywo poszukiwane do produkcji drogich oklein.

Living

Buk – wybarwienie żółtobrązowe z cętkowym wzorem (naturalna deska bukowa różowieje pod wpływem pary wodnej), drewno twarde, idealne do malowania.

buk

Cedr – wybarwienie bladopomarańczowe, charakterystyczny pasiasty i nieregularny wzór, szerokie usłojenie i charakterystyczny zapach (przy drewnie naturalnym).

cedr

Dąb – wybarwienie od żółtobrązowego po brązowy, struktura porowata, wzdłużna, bardzo mocne i trwałe drewno. Znakomity po wypolerowaniu woskiem pszczelim (drewno naturalne).

dab

Jesion – wybarwienia kolorów od mleczno białego po płowobrązowy, bardzo mocne ale elastyczne drewno, można je wypolerować na wysoki połysk.

jesion

Mahoniowiec właściwy – wybarwienie ciemne, czerwonobrązowe, z efektem mglistego przenikania się słoi, o wyraźnym wzorze, czasem z białymi wtrętami między słojami.

mahoniowiec

Mahoń afrykański – naturalna deska ma różowawy odcień, drewno silnie porowate, lekkie. Jest znacznie tańszy i łatwiejszy do zdobycia od mahoniowca właściwego.

mahon afrykanski

Mahoń amerykański – wybarwienie pomarańczowobrązowe, wyraźne ziarniste usłojenie, chropowata struktura. Drewno miękkie, lekkie, nie ma tendencji do pękania czy wyginania, dobrze się poleruje.

afryka

Makassar – wybarwienie prawie czarne lub czarnobrązowe, z szarymi, żółtymi lub czerwonawymi smugami, o zwartej fakturze. Rzadkie, niezwykle dekoracyjne drewno egzotyczne, bardzo dekoracyjne.

kolor smug

Orzech amerykański – ciemniejszy od orzecha europejskiego, ciekawy wzór usłojenia, czasem w wersji z obrzękiem czyli wzorem „w wiry” z oczkami powstałymi na skutek czynników zewnętrznych (w przypadku desek naturalnych). Ciekawy i dekoracyjny.

orzech amerykanski

Orzech europejski – wybarwienie od jasnego po ciemne szarobrązowe, jedne z najpiękniejszych wzorów drewnianego usłojenia. Często też występuje w wersji z obrzękiem (podobnym do czeczoty) z oczkami powstałymi na skutek czynników zewnętrznych (w przypadku desek naturalnych). Niezwykle dekoracyjny o ciepłej barwie.

orzech europ

Palisander – wybarwienie od jasnobrązowego z czarnymi smugami (palisander brazylijski) po śniadobrązowy z pasami wpadającymi w fiolet (tulipanowiec). Oleista struktura, chropowate pory, bardzo twarde.

palisander

Sosna – wybarwienie od prawie białego po pomarańczowobrązowy, bardzo miękkie drewno, łatwe w obróbce i niezwykle popularne (nie drogie).

sosna

Wenge – drewno tropikalne o bardzo ciemnym wybarwieniu, charakterystycznej budowie oraz mocnym deseniu przypominającym upierzenie kuropatwy. Jest ciężkie i twarde.

wenge

Wiśnia – wybarwienie od kremowożółtego po czerwonawy. Proste usłojenie. Najcenniejsze drewno spośród drzew owocowych.

wisnia

Żółtodrzew żółty – niespotykane złote wybarwienie, blisko ułożone usłojenie, unikatowa i delikatna faktura, drewno dosyć tłuste (wysoka zawartość oleju i zapach kokosa w deskach naturalnych), rzadkie i raczej drogie.