Drewno od stuleci gości w domach i ich sercach, czyli kuchniach – niegdyś z konieczności, dziś z przywiązania do natury i wyczucia estetycznego. Ponadto jest to materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody i nosi w sobie cechy uniwersalności i ponadczasowości.

drewni 9

Drewno nawet jeśli nie gra głównej roli w aranżacji przestrzeni, to praktycznie zawsze jest obecne chociażby w postaci subtelnych dodatków. Jest to materiał, który stylowo wprowadza do wnętrza przytulny klimat, ciepło, gustowną estetykę. Może być stosowane dosłownie w każdym obszarze – od podłogi, przez meble, a kończąc na detalach i dekoracjach. Chcąc ocieplić wnętrze kuchni i nadać jej ponadczasowego wyrazu w eleganckim stylu, warto wprowadzić je do aranżacji w dowolnej formie.

drewno 1

Współcześnie wzór drewna znajduje się niemal w każdej kuchni (w szczególności na blatach roboczych) w postaci jego imitacji z płyt laminowanych, na co zwykle decydujemy się ze względu na wygodę i praktyczność użytkowania, jak i kwestię budżetu. Jednak niestety musimy zdać sobie sprawę z tego, że naturalne drewno i jego wyraźna struktura niosą w sobie klasę i wyjątkową finezję stylu.

blat kuchennyyyy

Myśląc o drewnie w kuchni wiele osób utożsamia to z mocną w wyrazie, drewnianą zabudową, najczęściej w stylu rustykalnym lub tradycyjnym. Owszem, współcześnie nadal popularne są te stylistyki, ale nie tylko w takiej odsłonie drewno może być stosowane we wnętrzu kuchennym. Bowiem materiał ten, jak żaden inny doskonale odnajduje się w każdej, nawet najbardziej nowoczesnej kuchni. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzą się minimalistyczne formy mebli wykonane z litego drewna lub materiałów drewnopochodnych, jak chociażby fornir. Ponadto drewno idealnie będzie dopełniało wszelkie kompozycje aranżacyjne występując w postaci subtelnych, nienachalnych dodatków, elementów dekoracyjnych, a także fragmentów kuchennej zabudowy.

ddddd

Pomysłów i sposobów na zaprezentowanie drewna we współczesnej kuchni jest mnóstwo. Wyjątkowo efektownie prezentuje się jako element pośród nowoczesnej zabudowy wprowadzając elegancję i nawiązanie do natury. Do niedawna trudno było sobie wyobrazić, żeby ściany w kuchni, które są szczególnie narażone na działanie kropel wody, tłuszczu, wysokiej temperatury i uderzenia, można było wyłożyć drewnem. Współcześnie jest to możliwe głównie dzięki nowym technologiom produkcji materiałów drewnopochodnych i specjalistycznych impregnatów do drewna naturalnego. Można nimi pokryć kuchenne ściany nie tylko nad blatem roboczym, ale również nad kuchenką i zlewozmywakiem, dzięki czemu uzyskamy niezwykle efektowny wygląd kuchni.

drewno 9

Drewno jako materiał ma uniwersalne zastosowanie w kuchni i jej urządzeniu, gdzie jego ponadczasowe cechy nabierają szczególnego znaczenia. Meble kuchenne, wykonane z drewna wszelkich gatunków drzew nadają kuchni wyjątkowego, przytulnego charakteru. Są synonimem piękna, wysokiej jakości wzornictwa i prestiżu. Wyposażenie kuchni w meble wykonane z drewna zapewnia jej niepowtarzalny charakter, lecz coraz ważniejsze dla wymagających klientów stają się także funkcjonalność, ekologia i bezpieczeństwo.

meble drewniane

Drewniane fronty mebli pięknie eksponują naturalny wzór i kolor drewna. Ponadto surowiec ten pozwala na wykonanie ozdobnych ornamentów czy frezowania, dzięki czemu zyskujemy możliwość kształtowania ostatecznego wyglądu wnętrza. Drewniany blat kuchenny jest łatwy w obróbce i renowacji, przyjemny w dotyku i ekologiczny. Wykonany z gatunków egzotycznych, takich jak teak, merbau, iroko, tauari czy palisander jest bardzo odporny na wilgoć. Mimo że jest bardziej podatny na zarysowania niż blat wykonany z metalu czy kamienia, jednak właściwie zakonserwowany długo zachowuje trwałość i cieszy ekskluzywnym wyglądem.

oooo
Zastosowanie drewna w kuchni jest zatem niemal nieograniczone. Drewno jako powrót do natury to nie tylko styl designerski, ale także ekologiczne podejście do życia.