Czasem nie jesteśmy świadomi tego, jak duży wpływ na nasze samopoczucie mają kolory. Jedne działają na nas pobudzająco, inne – uspokajająco. Warto zapoznać się z działaniem każdego z nich, by móc je odpowiednio wykorzystać dla pożądanego samopoczucia. Znajomość znaczenia kolorów i ich wpływu na nastrój może okazać się niezwykle pomocna podczas planowania aranżacji swojej kuchni. Gdyż to właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu wraz z rodziną, więc warto wykorzystać wszystkie możliwe sposoby aby wykreować doskonałą atmosferę i wpłynąć na pozytywne nastroje. Właściwie dobrane kolory świetnie się do tego nadają.

kolory

Poniżej prezentujemy kolejną część listy z opisami wpływu barw na samopoczucie.

Fioletowy – kolor bardzo subtelny, wzbudzający tajemniczą atmosferę, sprzyja refleksyjności i odkrywaniu siebie. Stosowany do leczenia zaburzeń nerwicowych, w nadmiarze może jednak wywołać nadmierne uspokojenie, dlatego lepiej wykorzystywać go jedynie jako kolor uzupełniający a nie dominujący. Bowiem wystarczy zaledwie kilka fioletowych akcentów, żeby zbudować korzystną aurę, także w kuchni.

piękna-fioletowa-kuchnia

Brązowy – kolor ziemi, pobudza poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, więc doskonale sprawdza się we wnętrzach domowych. Przebywając w pomieszczeniach utrzymanych w tonacji brązu i beżu odczuwamy spokój i harmonię, a także rodzinną atmosferę. Jednak w nadmiarze brąz powoduje poczucie przytłoczenia, więc warto go używać we wnętrzach, w których spędza się najmniej czasu.

brozowa

Biały – kolor nieskazitelnej czystości i schludności. Białe ściany nieraz nadają wnętrzu wspaniały charakter, dają poczucie swobody i otwartej przestrzeni, ułatwiają podejmowanie decyzji i formułowanie opinii. Są świetne dla osób aktywnych, otwartych i dynamicznych. Biel jest doskonałą propozycją do kuchni ze względu na swoją uniwersalność oraz wywieranie pozytywnego wpływu na samopoczucie.

biala_kuchnia_1318872

Czarny – oznacza siłę i tajemniczość. Kojarzony jest z władzą i bogactwem. Polecany jest dla osób na wysokich stanowiskach i o dużych ambicjach. Kolor ten podkreśla autorytet i stanowczość decyzji. We wnętrzach zwykle wywiera wpływ przytłaczający i staje się elementem dominującym przestrzeni, aczkolwiek subtelnie wykorzystana w przestronnych pomieszczeniach staje się symbolem elegancji. Wówczas wpływa na przyjemne samopoczucie oraz poczucie dostojności. Optycznie zmniejsza pomieszczenia. Może wywoływać uczucie smutku i przygnębienia. Sprzyja zamykaniu się w sobie. Czarne powinny być tylko akcenty, gdyż wówczas nie wpływa na samopoczucie destrukcyjnie.

czarna-wyspa-kuchnia

Kolory, którymi otaczamy się na co dzień, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego stworzenie ich pozytywnej kompozycji jest bardzo istotne w życiu codziennym. Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie we wnętrzu kuchennym spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu, powinniśmy dobrać barwy ścian w taki sposób aby dodawały energii, pobudzały apetyt i nastrajały optymistycznie. Nieraz różne odcienie tego samego koloru mogą w nas wywoływać nieco skrajne emocje: pastele działają uspokajająco, natomiast odblaskowe odcienie wywołują agresję i pobudzają. Warto poznać siebie i wiedzieć, jak wpływać na nasze samopoczucie w domu.