Wygląd i atmosfera kuchni w największej mierze zależą od stylu w jakim zostanie ona urządzona oraz kompozycji kolorystycznej, na którą składają się zarówno odcienie mebli jak i ścian oraz dekoracji. Kolory w kuchni pełnią ogromną rolę i kształtują charakter pomieszczenia, a nawet oddziałują na samopoczucie użytkowników kuchni. Warto więc bardzo precyzyjnie i świadomie dobrać kompozycję barwną w kuchni, by odpowiadała nie tylko naszym gustom lub panującym trendom, ale również aby odzwierciedlała osobowość rodziny i dobrze na nią wpływała.

kolory_w_kuchnia_99666

Artyści i dekoratorzy wnętrz już dawno zauważyli, że kolor istotnie wpływa na nasz nastrój, uczucia i emocje, co jest wykorzystywane nawet podczas chromoterapii. Jest silnym narzędziem, którego można użyć, aby wywołać określone zachowania czy nawet rozmaite reakcje, ale w umiarkowanym stopniu kolory warto wykorzystywać właśnie w celu wywołania danego samopoczucia. Niektóre barwy podwyższają ciśnienie krwi lub je obniżają, jedne przyspieszają metabolizm i zwiększają łaknienie, inne sprawiają, że jesteśmy senni. Dlatego tak ważne jest aby w przestrzeni kuchennej zawitały barwy, które będą pobudzające, wywołają pozytywny nastrój i chęć obcowania z rodzinną oraz ucztowania. Poniżej prezentujemy opis oddziaływania barw wpływających na samopoczucie. Wykorzystaj tę wiedzę, aby stworzyć kuchnię swoich marzeń, w której będziesz czuć się doskonale.

Żółty – barwa bardzo optymistyczna, przywołująca skojarzenia ze słońcem i rozgrzanym piaskiem, daje radość i optymizm. Pobudza do działania, sprzyja lepszemu zapamiętywaniu i kojarzeniu, dodaje również pewności siebie. W żółtym pomieszczeniu łatwiej podejmować decyzje, rozwiązywać konflikty i napięcia. Lecz jej przesyt prowadzi do irytacji. Nie jest to kolor wskazany dla osób wrażliwych na krytykę i niestabilnych.

zolta kuchnia

Pomarańczowy – ciepło i radość, nowoczesność, odwaga i otwartość. Pobudza cały organizm, pomaga pozbyć się złych emocji, ale także zwiększa apetyt i wydzielanie soków trawiennych. Polecany w kuchni, a także w restauracjach. Barwa bardzo optymistyczna.

pomaranczowy

Czerwony – kojarzony z miłością, ale i z agresją. Wskazany jest dla osób zbyt spokojnych i pozbawionych życiowej energii, żądnych zmian i doznań zmysłowych. Osoby borykające się z przewlekłym stresem powinny unikać tej barwy we wnętrzu kuchennym. Jest uznawana za kolor oznaczający życie i często kojarzona ze wzrostem motywacji. Nadaje wnętrzom ciepły i przytulny klimat, ale w czystej postaci stosuje się ją bardzo rzadko ze względu na jej intensywność. Barwa ta silnie oddziałuje na ludzi i zbyt długie pozostawanie w czerwonych wnętrzach może powodować najpierw silne pobudzenie, a później zmęczenie i wyczerpanie. W trakcie przebywania w pomalowanym na czerwono pomieszczeniu zmieniają się reakcje fizjologiczne organizmu, np. o wiele częściej mrugamy powiekami, wzrasta także ciśnienie krwi.

czerwona

Różowy – kolor pobudzający organizm, ale w łagodny sposób. Pomaga czerpać satysfakcję z życia. Szczególnie pastelowe odcienie sprzyjają rozwiązywaniu konfliktów, a także neutralizują agresję. Na ludzi niedojrzałych emocjonalnie może działać przytłaczająco, ale świetnie sprawdza się w kuchni.

rozowa

Niebieski – kolor symbolizujący wytrwałość, mądrość, spokój. Pod jego wpływem obniżeniu ulega ciśnienie krwi oraz niwelowane są dolegliwości bólowe. Jest to popularny kolor salonów oraz sypialni, bo ułatwia zasypianie. Natomiast ze względu na to, że kojarzy się z czystością i higieną, często wykorzystywany jest w łazienkach oraz kuchniach. Aczkolwiek warto pamiętać, że wpływa na obniżenie apetytu.

niebieska

Zielony – kolejna chłodna barwa o działaniu uspokajającym i relaksującym. Zmniejsza napięcie mięśni i reguluje krążenie, co poprawia nastrój i pozwala się odprężyć. Używana do leczenia klaustrofobii. Z powodzeniem można jej używać w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu, jak i w kuchni, by praca w niej była przyjemniejsza. Zieleń jest idealna dla osób nadmiernie pobudzonych, gdyż sprzyja wyciszeniu i budowaniu poczucia bezpieczeństwa.

zielona