Coraz liczniejsze propozycje producentów mebli kuchennych sprawiają, że podjęcie decyzji o wyborze właściwych dla naszych potrzeb mebli jest nie lada wyzwaniem. W ofercie polskich i zagranicznych firm przewijają się propozycje zarówno tanich jak i droższych zestawów, lub pojedynczych brył, które mogą sprostać w taki sam sposób naszym wymaganiom.

kuchnia ela

 Źródło: Kuchnia Ela,  http://www.meble-bogart.pl/ela-1-8-x-2-4m—zestaw-mebli-kuchennych–p-306-93-43.93.html

Po co wiec przepłacać jeśli za niską cenę możemy być usatysfakcjonowani wyborem?

Meble przeznaczone do kuchni dobierane są indywidualnie według naszych upodobań. Wszystkie szafki kuchenne mają jednak cechę wspólną jaką jest zbliżony rozmiar. Ich szerokość waha się zazwyczaj w granicach od 10 do 90 cm ( modułowe co 5 cm), natomiast głębokość mebli stojących do przeważnie 50 cm. Dzięki takim wymiarom  bryły, pozwalają na przeprowadzenie niewidocznej instalacji oraz wysunięcie blatu o 2 cm od linii mebla.

moreno

Źródło: Kuchnia Moreno Surf Blac, http://www.meble-bogart.pl/moreno-surf-black-d40—szafka-dolna–p-8621-174-43.94.174.html

Wysokie szafki stojące różnią się od pozostałych głębokością (60 cm razem z frontem), nie posiadają one blatu, stanowią one idealny dodatek do całości zestawu z powodu dobrze zaplanowanej wewnętrznej przestrzeni mebla.

szafki wysokie

Źródło: Kuchnia Luna, http://www.meble-bogart.pl/kuchnia-luna-col-34.html

Do elementów szafki można zaliczyć:

– korpusy

– fronty

– nóżki

– oraz cokoły.

Ponadto dodatek stanowią gzymsowe, uwieńczone oświetleniem listwy podszafkowe, blaty czy nóżki pozwalające na regulację wysokości.

Przeanalizujmy zatem materiał szafek kuchennych by optymalnie dobrać surowiec z którego będziemy zadowoleni.

– lite drewno – zazwyczaj jest to buk, sosna, brzoza lub dąb. W poszczególnych wypadkach stosuje się wiśnie lub czereśnię. Wszystkie odmiany można dowolnie barwić, co tym bardziej wpływa na lepsze dopasowanie do indywidualnych wymagań użytkowników. Materiał ten cieszy się dużym powodzeniem ze względu na wysoką trwałość i elegancki wygląd. Jest one jednak znacznie droższy od pozostałych propozycji.

– laminowana płyta wiórowa – to materiał, którego zaletą jest niska cena. W ramach tego tworzywa znajdziemy duży wybór zarówno wzorów jak i wersji kolorystycznych. Należy jednak pamiętać, by przy dużej wilgotności zadbać o odpowiednią ich konserwację.

kuchnia viola

Źródło: Kuchnia Viola, http://www.meble-bogart.pl/viola-2-6m—zestaw-mebli-kuchenny-p-1418-93-43.93.html

– fornirowana płyta wiórowa czyli tzw. lakierowana lub woskowana płyta oklejona naturalnym drewnem. Jest to tańsza wersja frontów z litego drewna, która staje się coraz bardziej popularna wśród osób, mających większe wymagania w stosunku do tworzywa z którego wykonane są zestawy kuchenne.

– laminowana płyta wiórowa produkowana w technologii postforming lub softforming impregnowana żywicami. Przeważnie stosowana do produkcji blatów. Ich powierzchnia może być wykonana w formie matowej, półmatowej lub wykończona na wysoki połysk.

– płyta MDF czyli tzw. płyta pilśniowa, która podczas produkcji została sprasowana  pod wysokim ciśnieniem. Jej zaletą jest możliwość zmiany kształtu oraz wykonania frezowań lub profilowania giętego materiału. Wpływa to na podniesienie wizualnej wartości pojedynczej szafki jak i całego zestawu. Ich cechą charakterystyczną jest duża odporność na wilgoć, czym zasługuje sobie na względy osób lubiących nowoczesne wyposażenie kuchni.

anna

Źródło: Kuchnia Anna, http://www.meble-bogart.pl/kuchnia-anna-col-321.html

– stal nierdzewna – proponowana dla miłośników szarości i odcieni srebra. Fronty ze stali wyglądają dość masywnie, choć w rzeczywistości są bardzo lekkie. Znajdują zastosowanie w pomieszczeniach gdzie dominuje styl nowoczesny.

– szkło – często stosowane do witryn kuchennych jako dekoracyjny dodatek do pozostałych mebli systemu. Ich fronty zazwyczaj dzielone są szprosami – kratkami, które podkreślają nietypowy charakter poszczególnych brył.

alina

Źródło: Kuchnia Alina, http://www.meble-bogart.pl

– fronty kombinowane – jest to mieszanka surowców opisanych powyżej, gdzie następuje dogodny dobór materiałów według indywidualnych gustów użytkowników.

 dunaj

Źródło: Kuchnia Dunaj, http://www.meble-bogart.pl/dunaj-2-0m—zestaw-mebli-kuchennych-p-394-93-43.93.html

Jeśli już wiemy jaki materiał  frontów będzie dla nas najodpowiedniejszy, warto również zwrócić uwagę na ich powierzchnię, która może być:

– gładka bez dodatkowych zdobień

kuchnia sofia

Źródło: Kuchnia Sofia, http://www.meble-bogart.pl/kuchnia-sofia—2-20-m-p-961-93-43.93.html

– profilowana (tłoczona)

– z reliefem – wykończona frezowaniami

– żaluzjowa

fronty-mdf-wzory

Korpusy szafek natomiast wykonane są przeważnie z płyty wiórowej laminowanej. Dla bardzo wymagających osób prezentowane są one również z drewna lub płyty MDF, co jednak odbija się znacząco na cenie.