Kuchnia to dla wielu nie tylko miejsce przygotowywania posiłków nazywane sercem domu, ale także czasem z konieczności wywołanej niewielką przestrzenią mieszkaniową również miejscem ich spożywania. Osoby nie mogące sobie pozwolić na zagospodarowanie osobnego pomieszczenia na jadalnię nie muszą się jednak martwić, gdyż mamy mnóstwo pomysłów na stworzenie pięknego kącika jadalnianego w kuchni, który zachwyci domowników i gości swoim urokiem oraz funkcjonalnością.

stol 1

Kącik jadalniany to miejsce, wokół którego kręci się życie domowników. To właśnie tutaj wspólnie wypijamy pachnącą kawę o poranku przeglądając wiadomości, rozmawiamy o wspólnych sprawach, a także biesiadujemy, co jest niezwykle budującym przeżyciem rodzinnym. Mimo że zazwyczaj ta przestrzeń nie jest specjalnie wielka, to istnieje kilka praktycznych sposobów na jej wygodne i ciekawe wizualnie zagospodarowanie. Przy czym warto pamiętać, że niewielkie przestrzenie niosą w sobie swoisty urok, styl i przytulny charakter.

stol 2

Kącik jadalniany w kuchni jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem, dlatego decydują się na niego nawet osoby mające również osobne jadalnie. Taki kącik składający się zazwyczaj z niewielkiego stolika czy baru zaraz przy blacie roboczym, staje się w okamgnieniu ruchliwym, ulubionym centrum domu. Aby urządzić taki kącik wystarczy nawet niewielka przestrzeń. Jego podstawą oczywiście jest stół.

stol3

Wybierając stół i krzesła najważniejsze jest ustalenie ile osób będzie miało przy nim zasiadać. Jeżeli posiadamy bardzo małą kuchnię, wówczas lepszym rozwiązaniem od krzeseł wokół stołu będą piękne, zabudowane ławy wyposażone w mięsiste obicia siedzisk. W kąciku jadalnym ważne jest też oświetlenie. Warto umiejscowić go pod oknem, a ponadto nad stołem zawiesić lampę centralną. Wybierzmy też raczej jasne, ożywcze kolory, wówczas przestrzeń nie zostanie przytłumiona, a pomieszczenie nabierze optycznego powiększenia.

stol4

Ustawienie stołu

W niewielkim wnętrzu może on zostać ustawiony jednym bokiem wzdłuż ściany stykając się z nią, dzięki czemu zaoszczędzona zostanie cenną przestrzeń. Natomiast w przypadku wizyty gości można stół odstawić na środek pomieszczenia. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się w kawalerkach i małych mieszkaniach. Aby zaoszczędzić cenne miejsce warto pomyśleć o rozsuwanym stole, który na co dzień nie zajmuje dużo miejsca. Aranżując kącik kuchenny polecamy umieścić stół w rogu wnętrza, gdyż wtedy możemy stworzyć klimatyczne miejsce, które można nawet lekko zabudować dla ciekawszego efektu.

stol5

Odpowiedni kształt stołu

Kształt stołu ma olbrzymi wpływ nie tylko na wygląd pomieszczenia, w którym się znajduje, ale i funkcjonalność samego kącika jadalnianego. Najwygodniejsze w użytkowaniu są stoły okrągłe lub owalne, przy których może zasiąść zdecydowanie więcej osób niż np. przy stole kwadratowym o podobnych rozmiarach. Ponadto na okrągłym blacie możemy z powodzeniem pomieścić sporo półmisków z potrawami i dekoracji. Innym plusem okrągłego stołu jest jego bezpieczeństwo w przypadku, gdy w domu są dzieci. Niestety stoły owalne i okrągłe zajmują sporo miejsca i mogą sobie na nie pozwolić jedynie właściciele nieco większych kuchni. Bardziej funkcjonalne dla małych pomieszczeń są stoły w kształcie prostokąta, gdyż w każdej chwili można je swobodnie dostawić do ściany, a krzesła dokładnie do nich przysunąć by nie zajmowały dodatkowego miejsca.

stol 6

Pomysły na dekoracje kącika jadalnianego

Kącik jadalniany powinien zostać właściwie podkreślony za pomocą dekoracji, które uczynią go ciekawym oraz sprawią, że nabierze on nieprzeciętnego charakteru i stanie się czymś więcej niż zaledwie stołem z kilkoma krzesłami dookoła. Oto kilka pomysłów:

  • świeczniki z zapachowymi świecami

  • wazon z kwiatami

  • kinkiety nad stołem

  • ażurowa lampa wisząca

  • częściowe zabudowanie kącika

  • częściowe zasłonięcie za pomocą wiszących pod sufitem zasłon ażurowych lub półprzeźroczystych, a także panele z ramek na zdjęcia

  • podwyższenie podłogowe

dekoracje

Wszystkie powyższe rozwiązania, są przykładową propozycją umeblowania własnego mieszkania. Stanowią podpowiedź jaką można wykorzystać tworząc swój indywidualny styl kuchni.