Kuchnie otwarte na salon już od jakiegoś czasu wiodą prym w nowoczesnym designie przestrzennym. Ich podstawową cechą jest umiejętne połączenie w kompatybilną wizualnie całość przestrzeni kuchennej z salonem z równoczesnym podkreśleniem jasnych funkcji obu pomieszczeń. Oznacza to, że mimo iż oba pomieszczenia są urządzone w tym samym stylu i zbliżonej kolorystyce, to jednak ich funkcje i przestrzenie są jasno oddzielone od siebie. Niedawno taki system zagospodarowania przestrzeni zyskał nową odsłonę, którą potocznie określa się „salonem do gotowania”. Co to takiego?

salon

Salon do gotowania to nic innego jak przenikanie przestrzeni kuchennej do salonu. Oznacza to, że wizualnie oba pomieszczenia zlewają się w kompatybilną całość uzupełniając się wzajemnie. W przeciwieństwie to tradycyjniejszego rozwiązania, w którym zazwyczaj przestrzeń kuchenna znajdowała się dokładnie po jednej stronie, a salon po drugiej, tutaj mamy do czynienia z połączeniem obu przestrzeni, a tym samym ich funkcji w jedność, która ma się uzupełniać. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużą przestrzenią w domu lub mieszkaniu, a marzy im się kuchnia otwarta na salon.

sal

Salon do gotowania wymaga rozwiązań spójnych wzorniczo, kolorystycznie i funkcjonalnie. Dzięki szerokiej palecie kuchennych urządzeń i dekoracji można dziś stworzyć wnętrze pełne harmonii i domowego ciepła, które łączy w sobie zarazem funkcjonalność, jak i nowoczesny design. Takie rozwiązanie pozwala na zmianę kuchni w miejsce pełne życia, które stanowi centralny punkt na planie domu, co przy okazji doskonale scala relacje domowników.

sall

Estetyka najnowszych urządzeń kuchennych takich jak okap i płyta indukcyjna idealnie komponuje się z różnymi stylami kuchennej zabudowy, którą bez przeszkód można przeobrazić we wnętrze salonowe za pomocą odpowiedniego rozstawienia mebli, dekoracji i urządzeń. Doskonałym rozwiązaniem dla połączenia kuchni z salonem będzie zastosowanie wyspy kuchennej, która pełnić będzie strefę do gotowania, natomiast jej design można z łatwością dostosować do wymagań pokoju dziennego np. dolne półki wykonać otwarte i wyposażyć je w książki oraz atrakcyjne bibeloty. Polecamy także umieszczenie lamp nad wyspą kuchenną oraz kinkietów na ścianach skierowanych ku sufitowi, by nawiązać do obu stylów pomieszczeń. Pięknie będą także wyglądały meble kuchenne stopniowo przeobrażające się w salonowe. Indywidualny charakter przestrzeni kuchennej tworzą dodatki, zarówno te funkcjonalne i niezbędne, jak również te wyłącznie dekoracyjne. Obecnie za perfekcyjne uważane są wnętrza, które sprzyjają kontaktom rodzinnym i towarzyskim. Koncepcja kuchni, jako otwartej przestrzeni spotkań rodzinnych to odpowiedź na światowy trend w projektowaniu strefy przygotowywania posiłków łącznie ze strefą jadalni czy wypoczynku. Wzajemne przenikanie się tych stref jest inspiracją dla producentów sprzętów kuchennych i mebli, by funkcjonalność, ergonomię i oczekiwania domowników łączyć z estetyką i nowoczesnym designem.

salon 1

Nowy trend wzorniczy i gospodarowania przestrzeni mieszkaniowej pasuje do kuchni i salonu urządzonych w każdym stylu, od klasycznej po nowoczesną. Idealnie harmonizuje z przestrzenią salonu, niezależnie od charakteru wnętrza.