Eklektyzm, czyli swoiste łączenie elementów różniących się od siebie pod względem formalnym i treściowym od kilku lat przejawia się także we wzornictwie kuchni. Kuchnie eklektyczne cechują się przede wszystkim zestawieniem w kompatybilną całość form i motywów pochodzących z różnych epok, a nawet trendów.

Moda na eklektyczne wnętrza nie mija i przejawia się przede wszystkim w umiejętnym mieszaniu elementów nowoczesnych z klasyką wykończeń charakterystycznych dla przeszłych epok. Umiejętne i gustowne połączenie różnych trendów jest nie lada wyzwaniem, więc wymaga to wyczucia, intuicji oraz podstawowej wiedzy o stylach estetycznych. We wzornictwie eklektycznych kuchni zazwyczaj łączone są meble utrzymane w dawnej stylistyce z nowoczesnymi, prostymi formami i bryłami, wykończeniami, dekoracjami oraz sprzętami kuchennymi. Takie połączenie prezentuje się wyjątkowo efektownie i nie stwarza zagrożenia, że przesadzimy z efektownością różnych połączeń. Planując eklektyczne aranżacje kuchenne należy pamiętać, że najważniejszy jest umiar oraz, że nie zaleca się łączenia więcej niż dwóch stylów. Klasyczne elementy w minimalistycznych kuchniach nowoczesnych prezentują się wyjątkowo efektownie jeżeli wszystko będzie spójne nie tylko pod kątem najważniejszych cech danych stylów, ale także pod względem kompozycji barwnej.

Współcześnie granice między stylami w aranżacji przestrzeni kuchennej właściwie zupełnie się zacierają, co daje niezwykle szerokie możliwości wyrażenia swoich upodobań i gustów. Do wnętrz urządzonych w stonowanej klasyce wchodzą nie tylko nowoczesne formy, ale także materiały i barwy do tej pory nie goszczące w tradycyjnych wnętrzach. Natomiast we wnętrzach typowo nowoczesnych pojawiły się detale obecne dotychczas wyłącznie we wnętrzach utrzymanych w stylu retro, czy też vintage. Takie połączenia są dziś nie tylko niezwykle modne, ale także bardzo praktyczne za sprawą swojej funkcjonalności, bo przecież klasyka nigdy nie przemija, a nowoczesność jest koniecznością.