Wysoka zabudowa to estetyczne rozwiązanie aranżacyjne, które umożliwia zaoszczędzić cenną przestrzeń i stworzyć niebanalną kompozycję wizualną, która zachwyci zarówno domowników, jak i gości. Posiadacze kuchni o większym metrażu mogą sobie pozwolić na wysoką zabudowę, która jest nie tylko bardzo funkcjonalna, ale też może stać się swoistą dekoracją wnętrza.

Podczas wyboru projektu kuchni warto zastanowić się nad wyborem rodzaju szafek, czy mają one być tradycyjne, czyli wiszące w jednej linii niżej pod linią sufitu, czy też ich zabudowa ma sięgać po sam sufit tworząc swoisty efekt „meblościanki”. Takie rozwiązanie szczególnie polecamy osobom, których kuchnie są stosunkowo wysokie, a przestrzeń większa. Dzięki temu taka zabudowa nie będzie miała wpływu na optyczne zmniejszenie pomieszczenia. Rozwiązanie to ma szereg zalet i jest idealne zarówno pod kątem praktycznym, jak i designerskim.

wysoka

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania powierzchni całej ściany do przechowywania, aż pod sam sufit. Jak powszechnie wiadomo w kuchni zazwyczaj zawsze brakuje miejsca na przechowywanie, co kończy się niezbyt atrakcyjnym wizualnie trzymaniem rzeczy na wierzchu blatu i półek. Tym samym, decydując się na zabudowę, możemy zyskać pewność, że nie marnotrawimy przestrzeni w kuchni. Niektórzy decydują się na wykorzystanie przestrzeni pod sufitem, aby móc zrezygnować z niektórych szafek dolnych i uzyskać ciekawy efekt wizualny. Wysoka zabudowa znacznie powiększy optycznie wnętrze, zwłaszcza wówczas jeżeli wykończymy ją na połysk i zastosujemy zawsze modną biel. Dodatkowo w wysokiej zabudowie łatwo wbudować zarówno lodówkę, jak i zmywarkę, a także wiele innych ułatwiających pracę w kuchni rozwiązań, w tym wysokich i niskich cargo, czy też szuflad z organizerami. Dzięki wysokiej zabudowie możemy umieścić piekarnik na wyższym poziomie, by uniknąć schylania się.

Wiele osób unika wysokiej zabudowy w kuchni z obawy, że taki efekt „meblościanki” przytłoczy i zaciemni kuchenne wnętrze. Obawy te łatwo rozwiać wskazując na zastosowanie odpowiedniej kolorystyki w kuchni. Rozwiązaniem problemu może być także dobór odpowiednich frontów o prostych liniach, których na rynku jest wiele do wyboru. Najlepiej przy wysokiej zabudowie będą się prezentowały szafki wykończone w wysokim połysku, odbijające światło i dające efekt niemal lustrzany, co optycznie powiększy i rozświetli pomieszczenie kuchni. Lekkości doda też biel i jasne, żywe dodatki. Dzięki temu, że zabudowa pozwala na stworzenie gładkich, dużych powierzchni, idealnie wkomponowuje się do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji. Stanowi także idealne rozwiązanie w przypadku kuchni z wyspą, na której zaplanowano funkcje robocze i kuchenne. Dzięki możliwości przechowywania w wysokiej zabudowie zyskujemy ciekawy efekt wizualny całości.

wysoka_zabudowa_kuchnia_kokopelia_-15

Wysoka zabudowa w estetyczny i ciekawy sposób pozwala wyeksponować atrakcyjne sprzęty AGD, nadając im zupełnie nowe oblicze. Dzięki temu zabiegowi sprzęty kuchenne, który były do niedawna jedynie koniecznym do wykonywania prac kuchennych wyposażeniem, dziś zyskują walor ozdobny, estetyczny. Piekarnik czy zmywarka w kuchennej obudowie może stać się pięknym elementem dekoracyjnym nowoczesnej kuchni. Natomiast jeżeli chodzi nam przede wszystkim o schowanie niezbyt estetycznych urządzeń kuchennych, zabudowa do sufitu pozwoli nam na to bez problemu.