Planowanie kuchni, która ma odpowiadać naszym oczekiwaniom i marzeniom jest sporym wyzwaniem, tym bardziej, że każda podjęta decyzja będzie miała swoje konsekwencje przez lata użytkowania kuchni. Ważne jest więc, by już w początkowej fazie planowania przestrzeni pamiętać o próbie pogodzenia wartości wizualnych i estetycznych wymarzonej kuchni z elementami zapewniającymi jej funkcjonalność.

funkcjonalna-kuchnia3-1024x614

Funkcjonalność w zakresie przestrzeni kuchennej ma niesłychanie duże znaczenie. Oczekujemy przecież aby poruszanie się po kuchni i gotowanie było maksymalnie wygodne, a spędzany w niej czas był związany z komfortem. Kiedy możemy uznać, że kuchnia została zaplanowana funkcjonalnie? Funkcjonalna kuchnia to taka, w której wszystko ma swoje miejsce i jest zawsze pod ręką, w której można wygodnie przemieszczać się między głównymi strefami przygotowywania posiłków. Taka kuchnia powinna również posiadać odpowiednio dobrane meble, sprzęty, akcesoria, a także oświetlenie. Istotą ergonomii jest tutaj takie zaplanowanie przestrzeni, aby nie tracić czasu i energii na zbędne wykonywanie ruchów.

kuchnia-funkcjonalna

Aby stworzyć wygodną i funkcjonalną kuchnię wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad, które sprawią, że użytkowanie kuchni stanie się czystą przyjemnością.

1. Zasada trójkąta kuchennego- obrazuje ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/piekarnika, które mają zostać oparte na wierzchołkach trójkąta.

trojkat

2. Wszystkie naczynia oraz sztućce przechowuj w jednym miejscu.

3. Rozmieść produkty w szafkach w taki sposób, a by zostały przyporządkowane do odpowiadających im stref kuchennych: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania, gotowania.

4. Pamiętaj o prawidłowym rozmieszczeniu oświetlenia. Ważne są światła punktowe skierowane na blat roboczy.

kuchnia swiatlo

5. Ustaw garnki, patelnie oraz inne przedmioty niezbędne do gotowania w obrębie płyty grzewczej.

6. Blat roboczy warto umieścić pomiędzy zlewozmywakiem a strefą gotowania.

7. Produkty służące do czyszczenia i pielęgnacji kuchni przechowuj w jednym miejscu, najlepiej w okolicy koszy na śmieci.

8. Poziom blatów powinien być dopasowany do wzrostu użytkownika. Aby ustalić, jaki jest optymalny, należy zmierzyć wysokość od zgiętego łokcia do podłogi i odjąć 15 cm.

blaty2012

9. Zrezygnuj z szafek dolnych na rzecz pojemnych szuflad lub półek wysuwanych typu cargo.

Dzięki wykorzystaniu tych porad kuchnia będzie funkcjonalnie służyła przez wiele lat, a spędzanie w niej czasu będzie przyjemnością!