Pomysły na małą kuchnię
W małych mieszkaniach zazwyczaj podstawowym problemem staje się funkcjonalne urządzenie kuchni, tak aby pozwalała ona na sprawną i przyjemną pracę. Często do stworzenia kuchni wykorzystuje się więc wnękę, którą zagospodarowujemy tak, by stała się możliwie jak najbardziej ergonomiczną kuchnią. Dobrze rozplanowane półki, szafki i szuflady pomieszczą niezbędne akcesoria i staną się ozdobą wnętrza. Ale jak optycznie powiększyć niewielką przestrzeń kuchenną? Oto kilka naszych propozycji.
Gdy kuchnia naprawdę jest bardzo niewielkich rozmiarów, warto sięgnąć po sprawdzone triki dekoratorskie, by stała się optycznie większa i nieco przestronniejsza. Oczywiście najlepszym sposobem na powiększenie przestrzeni kuchni jest zburzenie ściany dzielącej ją a salon, i stworzenie kuchni otwartej dzielonej np. wyspą lub pięknymi lampami. Jednakże niestety nie wszyscy mają taką możliwość, więc podpowiemy jak praktycznie i estetycznie urządzić małą kuchnię.
Urządzając małą kuchnię, należy pamiętać, że przed szafkami koniecznie trzeba zostawić około 1,2 metra wolnej przestrzeni, by móc się swobodnie przemieszczać i otwierać szafki. Jeśli więc Twoja kuchnia jest długa i ma szerokość około 2 metrów, możesz w niej ustawić tylko jeden ciąg szafek wzdłuż dłuższej ściany i krótki prostopadle do niego, co będzie pod kątem funkcjonalności najlepszym rozwiązaniem. Żeby zmieścić dwa równoległe ciągi i zachować dzięki temu zasadę trójkąta, szerokość małej kuchni nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. W takiej przestrzeni niestety zabraknie miejsca na stół jadalniany, ale możesz go zastąpić stołem składanym albo wysuwanym blatem.
Do zamkniętej małej kuchni najlepsze będą jasne barwy takie jak odcienie bieli i szarości, dzięki czemu przestrzeń kuchenna wydawać się będzie przestronniejsza optycznie. Oczywiście nie trzeba w tym celu całkowicie rezygnować z esencjonalnych kolorów, gdyż spokojnie można je wykorzystać w detalach dekoracyjnych, które pięknie podkreślą charakter, jaki chcemy uzyskać w kuchni. Warto nadać życia jasnej kuchni mocniejszą barwą, np. na ścianie nad blatem roboczym, albo kolorowymi ozdobami. Meble powinny znajdować się w równych liniach i zostać umieszczone na jednym poziomie, wówczas kuchnia sprawi wrażenie uporządkowanej. Szafki nie powinny być masywne, ciemne i przytłaczające, a ich linie opływowe lub fikuśne. Szafki ze szklanym frontem warto by były od środka podświetlane, gdyż doda to wnętrzu lekkości.
Należy unikać wysokiej zabudowy meblowej, bowiem taki efekt optycznie zmniejsza przestrzeń. Kolejnym trikiem, wykorzystywanym do optycznego powiększania kuchni, jest umieszczanie nad blatem fototapety z perspektywą, luster, bądź wzorów o pionowych liniach. Dzięki takim zabiegom kuchnia będzie robiła wrażenie przestronniejszej.
Powyższe sprawdzone metody pozwolą w łatwy sposób optycznie małą kuchnię przekształcić w przestronne pomieszczenie.