W małych mieszkaniach zazwyczaj podstawowym problemem staje się funkcjonalne urządzenie kuchni, tak aby pozwalała ona na sprawną i przyjemną pracę. Często do stworzenia kuchni wykorzystuje się więc wnękę, którą zagospodarowujemy tak, by stała się możliwie jak najbardziej ergonomiczną kuchnią. Dobrze rozplanowane półki, szafki i szuflady pomieszczą niezbędne akcesoria i staną się ozdobą wnętrza. Ale jak optycznie powiększyć niewielką przestrzeń kuchenną? Oto kilka naszych propozycji.

41af9a6838a9e62fcd57634bdc2092fc-1_eb676f

Gdy kuchnia naprawdę jest bardzo niewielkich rozmiarów, warto sięgnąć po sprawdzone triki dekoratorskie, by stała się optycznie większa i nieco przestronniejsza. Oczywiście najlepszym sposobem na powiększenie przestrzeni kuchni jest zburzenie ściany dzielącej ją a salon, i stworzenie kuchni otwartej dzielonej np. wyspą lub pięknymi lampami. Jednakże niestety nie wszyscy mają taką możliwość, więc podpowiemy jak praktycznie i estetycznie urządzić małą kuchnię.

malakuchnia07

Urządzając małą kuchnię, należy pamiętać, że przed szafkami koniecznie trzeba zostawić około 1,2 metra wolnej przestrzeni, by móc się swobodnie przemieszczać i otwierać szafki. Jeśli więc Twoja kuchnia jest długa i ma szerokość około 2 metrów, możesz w niej ustawić tylko jeden ciąg szafek wzdłuż dłuższej ściany i krótki prostopadle do niego, co będzie pod kątem funkcjonalności najlepszym rozwiązaniem. Żeby zmieścić dwa równoległe ciągi i zachować dzięki temu zasadę trójkąta, szerokość małej kuchni nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. W takiej przestrzeni niestety zabraknie miejsca na stół jadalniany, ale możesz go zastąpić stołem składanym albo wysuwanym blatem.

ergonomia_kuchenka_lodowka5

Do zamkniętej małej kuchni najlepsze będą jasne barwy takie jak odcienie bieli i szarości, dzięki czemu przestrzeń kuchenna wydawać się będzie przestronniejsza optycznie. Oczywiście nie trzeba w tym celu całkowicie rezygnować z esencjonalnych kolorów, gdyż spokojnie można je wykorzystać w detalach dekoracyjnych, które pięknie podkreślą charakter, jaki chcemy uzyskać w kuchni. Warto nadać życia jasnej kuchni mocniejszą barwą, np. na ścianie nad blatem roboczym, albo kolorowymi ozdobami. Meble powinny znajdować się w równych liniach i zostać umieszczone na jednym poziomie, wówczas kuchnia sprawi wrażenie uporządkowanej. Szafki nie powinny być masywne, ciemne i przytłaczające, a ich linie opływowe lub fikuśne. Szafki ze szklanym frontem warto by były od środka podświetlane, gdyż doda to wnętrzu lekkości.

mala-kuchnia1

Należy unikać wysokiej zabudowy meblowej, bowiem taki efekt optycznie zmniejsza przestrzeń. Kolejnym trikiem, wykorzystywanym do optycznego powiększania kuchni, jest umieszczanie nad blatem fototapety z perspektywą, luster, bądź wzorów o pionowych liniach. Dzięki takim zabiegom kuchnia będzie robiła wrażenie przestronniejszej.

Powyższe sprawdzone metody pozwolą w łatwy sposób optycznie małą kuchnię przekształcić w przestronne pomieszczenie.