Kuchnia jest miejscem, w którym koncentruje się pozytywna energia domowników. Jest określana jako serce domu, gdyż kojarzy się z ciepłem, zapachami pełnymi wspomnień, rodzinną atmosferą i to bez względu na to, w jakim stylu została ona urządzona. Aranżacja i wzornictwo kuchni powinny zostać dostosowane nie tylko do stylu całego mieszkania, ale przede wszystkim do charakterów domowników. Dlatego właśnie musi to być pomieszczenie urządzone w sposób dokładnie przemyślany oraz funkcjonalny, w którym zawsze będziemy czuli się dobrze.

Urządzenie oraz wybór stylistyki kuchni jest nie lada wyzwaniem, mimo że współcześnie dostępnych jest wiele rodzajów mebli i innych komponentów pozwalających nam osiągnąć wymarzony efekt.  Nie musimy się zatem martwić podczas aranżowania tej przestrzeni, że czegoś nie uda nam się dopasować do wybranego stylu. Planowanie kuchni należy rozpocząć od określenia swoich upodobań estetycznych.

Współcześnie wyróżnić można wiele stylów i trendów we wzornictwie przestrzeni kuchennej, jednakże warto w tym przypadku spróbować je kategoryzować jak najogólniej. Najpowszechniej wyróżnia się bowiem trzy style kuchenne: styl klasyczny, styl nowoczesny oraz styl high-tech. Pozostałe style takie jak: wnętrza laboratoryjne, minimalistyczne czy industrialne, w stylu angielskim, czy skandynawskim można w prosty sposób dostosować do tych trzech głównych trendów. Popularnym trendem w stylistyce kuchni jest aktualnie eklektyzm, czyli łączenie stylów, co jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób szukających niebanalnych rozwiązań, które nie dają się łatwo zaklasyfikować.

Bez względu na to, na jaki styl się zdecydujemy, najważniejsze jest to, by kuchnia była miejscem, w którym czujemy się doskonale, a praca w niej stała się prostsza i jeszcze przyjemniejsza. Należy także pamiętać, że styl kuchni jest w pewnym stopniu odbiciem charakteru domowników, więc warto podczas wyboru aranżacji kierować się w szczególności swoim gustem, a nie jedynie aktualnymi trendami. Bowiem przy odrobinie wyobraźni lub wsparcia profesjonalistów można te dwa zakresy połączyć i stworzyć wyjątkowo efektowną kuchnię, która będzie zarówno modna, jak i naznaczona spersonalizowanym profilem mieszkańców domu. Warto więc pamiętać, że za pomocą stosunkowo prostych zabiegów w wyglądzie kuchni, można podkreślić swoją osobowość.