Podczas planowania kuchni poza czynnikami estetycznymi konieczne jest, by zwrócić szczególną uwagę na jej walory funkcjonalne, by praca w niej przebiegała szybko i przyjemnie. Ergonomia w kuchni to podstawa, gdyż zazwyczaj wykonywane w niej czynności muszą przebiegać sprawnie, a wszystko powinno być pod ręką podczas gotowania, pieczenia, czy zmywania. Aby zapewnić funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni kuchennej wystarczy zapoznać się z elementarną zasadą trójkąta roboczego, która odnosi się do odpowiedniego rozmieszczenia mebli kuchennych i sprzętu AGD. Na czym polega ta zasada?

Trójkąt roboczy to złota zasada planowania przestrzeni kuchennej, która zapewnia funkcjonalność w kuchni bez względu na jej rozmiary, kształt, czy styl w jakim została zaprojektowana. Trójkąt roboczy obrazuje ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/piekarnika, które w myśl zasady mają zostać oparte na wierzchołkach trójkąta. W istocie dzięki temu wszystkie najważniejsze sprzęty i produkty z nimi związane będą usytuowane niedaleko siebie i w taki sposób, by łatwo było między nimi manewrować podczas pracy, co zapewni komfort i zmniejszy odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłku. Odległości między poszczególnymi urządzeniami w trójkącie roboczym powinny mieścić się w następujących przedziałach:

  • między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm,
  • między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm lub 90 cm w małych pomieszczeniach;
  • między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm.trojkat-robocz

Takie rozmieszczenie sprzętów kuchennych zapewni wygodną i sprawną pracę podczas przygotowywania posiłków. Oczywiście ze względu na różne wielkości pomieszczeń kuchennych powyższe wartości mogą ulegać modyfikacji. Ważne jest jednak ustawienie sprzętów podstawowych na wierzchołkach trójkąta roboczego oraz zachowanie proporcji między odległościami. Trójkąt roboczy ściśle związany jest także ze strefami kuchni, które determinują to, że kuchnia jest ergonomiczna. Wyróżniamy 5 stref:

  • zapasów,
  • przechowywania,
  • zmywania,
  • przygotowania,
  • gotowania.

Prawidłowe rozplanowanie tych stref skraca do minimum odcinki pokonywane codziennie przez użytkowników kuchni. Ponadto właściwe ustawienie szafek do określonych stref oraz koncepcji trójkąta roboczego i ustawienie ich w prawidłowej kolejności zdecydowanie poprawi komfort pracy.