Polubić zmywanie – nic prostszego, wystarczy tylko powierzyć tą pracę urządzeniu, które będzie nie tylko szybkie i dokładne, lecz oszczędzi wydatki i sprawi, że będziemy mieć więcej czasu dla siebie. Na co się jednak zdecydować, gdy nie wiele o nim wiemy? Przekazujemy kilka pożytecznych porad, dzięki którym wybór będzie łatwiejszy.

 

zmywarka

Liczy się wielkość

Rozmiar zmywarki powinien zależeć od ilości domowników. Im większa ich liczba tym szersze powinno być urządzenie. Na rynku dostępne są 45, 60 centymetrowe oraz kompaktowe zmywarki. Parametr ten określa liczbę kompletów naczyń, które za jednym razem zmieszczą się do jej wnętrza. Które więc będą dla nas najlepsze?

45 centymetrowe urządzenia przeznaczone są dla około 3 członków rodziny, mieszczą od 8-10 kompletów naczyń. Takie rozwiązanie zadowoli osoby, które nie przyrządzają często potraw w domu lub nie posiadają znacznej ilości talerzy czy filiżanek. Są to modele trochę droższe, lecz ze względu na swoje rozmiary często wykorzystywane w małej kuchni.

60 centymetrowe sprzęty przeznaczone zostały rodzinom wieloosobowym, mieszczą od 12 do 15 kompletów naczyń. Ich zaletą jest cena – są znacznie tańsze niż 45 centymetrowe. Ze względu na ich większy rozmiar są również bardziej pojemne, można je rzadziej włączać i zarazem oszczędzić wodę i energię. Pomieszczą także większe garnki, co jest dużym plusem przy przygotowaniu dużej ilości posiłków dziennie. Nie nadają się natomiast do małych pomieszczeń.

Kompaktowe zmywarki stawiane są na blacie, zmieszczą od 4 do 6 kompletów naczyń. Zalecane są w kuchniach o niewielkim metrażu oraz proponowane osobom, które praktycznie w domu nie gotują.

Klasa energetyczna

Parametr mówiący o zużyciu prądu musimy mieć na uwadze, gdy chcemy zakupić sprzęt, który jest oszczędny. Im jest on wyższy tym mniejsza ilość energii zostaje zużyta podczas zmywania 12 kompletów naczyń. Jest to tak zwany cykl produkcyjny, przy którym największą oszczędność posiada klasa A+++. Warto wiec zainwestować trochę więcej pieniędzy w coś, co okaże się przyszłościowe i nie będzie podwajać rachunków za energetykę.

Zabudowana czy wolno stojąca

Dostępna opcja zależy w dużej mierze od gusta nabywców. Oba rozwiązania maja swoje wady i zalety. Dla osób, które urządzają kuchnię po raz pierwszy polecamy modele przeznaczone do zabudowy. Są one droższe, lecz mamy pewność, że idealnie wkomponują się we wnętrze kuchni poprzez zastosowanie drzwiczek w kolorze frontów meblowych. Zmywarki wolnostojące posiadają zaś możliwość umieszczenia ich w dowolnym miejscu kuchni, tym samym indywidualnie podejmujemy decyzję o ich położeniu.

Wyposażenie urządzenia

Nie tylko wygląd zmywarki świadczy o jej jakości. Często musimy ocenić jej elementy by docenić jej wartość. Na co zwrócić uwagę?

 

srodek zmywarki

Z pewnością na kosze – sprawdzamy czy są regulowane, jak wygląda ich ustawienie z ładunkiem, czy posiadają dodatkowe uchwyty np. do mycia noży lub inne elementy takie jak szuflady. Równie ważną rzeczą są filtry, powinny być one samoczyszczące, dzięki czemu wszystkie nieczystości i odpadki będą wypływać wraz z wodą. Urządzenie powinno być wyposażone w dobry wyświetlacz pokazujący podstawowe parametry takie jak brak nabłyszczacza lub tabletki, przydatne są również informacje o czasie pozostałym do zakończenia cyklu zmywania.