Wybór odpowiedniego blatu kuchennego jest nie lada zadaniem. Bowiem nie tylko musi on estetycznie wpisywać się w pozostałe elementy aranżacji, ale także powinien spełniać wiele innych, praktycznych funkcji i oczekiwań. W końcu jest to powierzchnia szczególnie narażona na wiele czynników oddziałujących na jej stan: wodę, kwasy, zarysowania, nacięcia, wysoką temperaturę, plamy z tłuszczów, soków itd.

Luxury home kitchen with a granite island.

Kolejny czynnik, który sprawia, że wybór staje się jeszcze trudniejszy i bardziej skomplikowany to cena, jaką musimy zapłacić za wymarzony blat. Postanowiliśmy więc w pigułce scharakteryzować najczęściej wybierane materiały na blaty kuchenne tak, aby wspomóc kupujących rzetelną wiedzą. W poprzedniej części artykułu prezentowaliśmy opisy tworzyw takich jak: kamień, płyta laminowana i kompozyt. Oto kontynuacja cyklu:

Blaty kuchenne ze stali

Stalowe blaty kuchenne to wyjątkowo oryginalne rozwiązanie w minimalistycznych, nowoczesnych wariantach aranżacyjnych. Stonowana kompozycja kolorystyczna, jednorodna, gładka powierzchnia, funkcjonalność oraz bezpretensjonalna elegancja to walory blatów ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest szczególnie odporny na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i temperaturę. W tych wszystkich zaletach ukrywa się jednak jedna wada, i to dość istotna. Otóż stal wymaga starannego wycierania do sucha, gdyż wszelkie ślady po wodzie będą bardzo widoczne. Blaty stalowe to doskonała propozycja dla miłośników nowoczesnego designu, ale również dla osób ceniących wysoką jakość wyposażenia. Niestety konieczny jest tu także stosunkowo zasobniejszy portfel.

blat stalowy

 

Blaty kuchenne ze szkła

Blaty kuchenne ze szkła to ostatni krzyk mody i kolejna kuchenna innowacja, której warto chwilę poświęcić. Do produkcji wykorzystuje się szkło hartowane, dzięki czemu powierzchnia jest bardzo wytrzymała i nie ulega potłuczeniu nawet w sytuacji codziennego użytkowania. Wykorzystuje się również szkło klejone, czyli składające się z dwóch tafli oddzielonych dwiema warstwami folii, co powoduje zwiększenie bezpieczeństwa i jakości materiału. Nawet w przypadku stłuczenia blatu nie dojdzie do pokaleczenia. Blaty szklane prezentują się bardzo wyszukanie i sprawiają, że wnętrze nabiera nowoczesnego wyrazu. Szkło może być barwione, zmatowione, błyszczące, a nawet może być wykonany na nim cyfrowy wydruk z ulubionym motywem lub zdjęciem. Wszystkie blaty szklane wykonuje się na indywidualne zamówienie, co niestety podnosi koszty, ale z pewnością warte jest swojej ceny zarówno w zakresie jakości jak i możliwości dekoracyjnych.

blat ze szkła

Blaty kuchenne z drewna

Drewno jest materiałem wyróżniającym się walorem ponadczasowości, dzięki czemu doskonale prezentuje się zarówno w kuchni nowoczesnej, jak i klasycznej lub rustykalnej. Drewniany blat wprowadzi do wnętrza domowy klimat, ciepło i przywiązanie do natury, a ponadto sprawi, że wnętrze kuchenne stanie się przytulniejsze. Wszystko to jednak trzeba opłacić szczególną troską, dbałością i koniecznością systematycznej pielęgnacji, gdyż drewno jest bardzo podatne na plamienie, zarysowania oraz ma niewielką odporność na kontakt z wysoką temperaturą.
W praktyce oznacza to, że kolorowe soki i napoje muszą zostać natychmiast wytarte bo kolory mogą wsiąknąć w powierzchnię na długi czas, a stawianie gorących garnków pozostawi trudne do usunięcia ślady.

???????????????????????????????????????

Oczywiście decydujący o jakości i trwałości blatu jest także gatunek drewna z jakiego został on wykonany. Z materiałów krajowych polecane są drewna twarde, takie jak dąb, jesion i buk. Jednak coraz częściej wykorzystywane są gatunki egzotyczne, które posiadają większą gęstość.

drewno blat
Decydując się na drewniany blat staniemy przed wyborem drewna litego lub klejonego. Drewno lite charakteryzuje się naturalnym układem słojów i nierównościami, ale jednocześnie posiada tendencję do wypaczania. Natomiast drewno klejone ma znacznie wyższą wytrzymałość.