Blat kuchenny stanowi jeden z centralnych elementów kuchennej przestrzeni. To na nim każdego dnia przygotowujemy posiłki narażając go na wpływ wysokiej temperatury, wilgoć, nieustanne wycieranie i szorowanie. Ponadto oprócz doskonałej wytrzymałości musi on również być harmonijnie wkomponowany w styl w jakim została urządzona nasza kuchnia. Kompatybilne połączenie aspektów funkcjonalnych i wizualnych może okazać się nie lada wyzwaniem. Na szczęście do dyspozycji mamy szeroki wachlarz różnych możliwości.

Kitchen Island

Wybór blatu jest zdeterminowany jego cechami wytrzymałościowymi, wizualnymi, a także aspektami związanymi z indywidualnymi potrzebami danej rodziny i przeznaczonym na ten cel budżetem. Do kuchni, w której codziennie gotuje się dla wieloosobowej rodziny, potrzebny jest naprawdę solidny blat, który zniesie częste i intensywne użytkowanie. Z kolei do kawalerki lub mieszkania osoby spędzającej większość czasu poza domem w zupełności wystarczy mniej wytrzymała alternatywa, dzięki czemu można skupić się przede wszystkim na wyglądzie blatu i dostosowaniu go do wizualnych cech wystroju przestrzeni.

blat czarny

Aby ułatwić Wam orientację w wyborze między różnymi rodzajami blatów kuchennych, prezentujemy krótki opis kilku najbardziej popularnych materiałów na blaty kuchenne.

Blaty kuchenne z płyty laminowanej

Płyta laminowana to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj blatu kuchennego, teraz przeżywający swój renesans. Jeszcze do niedawna słynęły z niskiej jakości, aczkolwiek uniwersalnego wyglądu oraz niskich, bardzo przystępnych cen. Jednak w ostatnich latach ich jakość zdecydowanie wzrosła i swobodnie mogą one konkurować z bardziej wyszukanymi materiałami. Blaty z płyty laminowanej wykonane są z niepalnej płyty wiórowej, pokrytej warstwą laminatu o dowolnej kolorystyce, zarówno jednolitej, jak i mogącej bardzo dokładnie imitować kamień, drewno lub hartowaną stal. Blaty laminowane oferowane przez wiodących producentów są odporne na ścieranie, uderzenia, zarysowania, wysoką temperaturę (nawet do 180°C), zaplamienia, działanie światła czy nawet żar.

blat z plyty

Blaty kuchenne z kompozytu

Kompozyt to trwała i bardzo solidna alternatywa na kuchenny blat. Tworzywo składa się z mieszanki 2/3 minerałów naturalnych połączonych z 1/3 żywicy akrylowej i pigmentami. Blaty wykonuje się z trwałych płyt MDF, które pokrywane są ok. 10–16 mm warstwą kompozytu. Materiał ten jest termoplastyczny, w związku z czym z powodzeniem daje się swobodnie kształtować. Dodatkowym plusem takiego wyboru jest fakt, że na łączeniach nie widać żadnych spoin. Kompozyty z łatwością dopasujemy do każdej aranżacji kuchni, gdyż występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a także w różnych fakturach do wyboru. Tworzywo to przede wszystkim jest bardzo trwałe, nietoksyczne, odporne na promienie UV, temperaturę, wilgoć, rozlane płyny czy uszkodzenia. Po instalacji blat może z powodzeniem służyć nawet przez 20 lat. Jedynym aczkolwiek zapewne istotnym minusem wyboru blatu z kompozytu jest stosunkowo wysoka cena, która idzie tu w parze z jakością tworzywa.

blat kompozytowy

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego

Blat kuchenny z kamienia naturalnego to kwintesencja najwyższej jakości i luksusowego, eleganckiego wyglądu. Wybór tego materiału związany jest ze sporym wydatkiem, ale trwałość i jakość z pewnością zrekompensują wyższe koszty. Wybór kamienia na blaty jest coraz obfitszy, dzięki czemu można swobodnie przebierać w kolorystyce, jak i w fakturze minerału. Gama propozycji sięga aż kilkuset różnych wariantów.

kamienny blat

Najpopularniejsze kamienie wykorzystywane na blaty kuchenne to: marmur, granit czy trawertyn. Zaletą kamienia oprócz wysokiej trwałości jest szeroka gama możliwości obróbki krawędzi blatu, co pozwala uzyskać oczekiwane kształty. Ponadto istnieje możliwość wykonania pochylni ociekowych przy zlewozmywakach podwieszanych od spodu blatu, co bardzo ułatwia utrzymanie czystości.